Postępowanie prokuratury w sprawie noworodka z Białogardu

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   18-09-2017, 16:09

Postępowanie prokuratury w sprawie noworodka z Białogardu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prokuratura wszczęła w poniedziałek (18 września) śledztwo ws. noworodka zabranego ze szpitala w Białogardzie - poinformowała PAP Prokuratura Okręgowa w Koszalinie. Śledczy zbadają, czy postępowanie rodziców mogło narazić dziecko na niebezpieczeństwo.

- Prokurator zdecydował o tym, aby wszcząć śledztwo ws. narażenia noworodka zabranego ze szpitala w Białogardzie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez odmowę wyrażenia zgody na przeprowadzenie niezbędnych zabiegów medycznych i zabranie noworodka ze szpitala - powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ryszard Gąsiorowski.

 - Kiedy dziecko się urodziło pomiędzy rodzicami, a lekarzami doszło do kontrowersji, w jaki sposób mają być wykonywane zabiegi okołoporodowe - kontynuował Gąsiorowski.

 Jak wyjaśnił, kiedy okazało się, że matka dziecka nie wyraża zgody na wykonywanie zabiegów okołoporodowych i szczepień, lekarze zdecydowali, żeby zwrócić się do sądu rodzinnego w Białogardzie o rozstrzygnięcie, kto ostatecznie ma o tym zdecydować.

Sąd Rejonowy w Białogardzie wydał orzeczenie, aby ograniczyć władzę rodzicielską tych rodziców w zakresie decydowania o stosowaniu świadczeń zdrowotnych, dotyczących opieki okołoporodowej nad noworodkiem, a także ustanowił kuratora. Miał on ewentualnie przed lekarzami wyrazić zgodę na zastosowanie takich świadczeń zdrowotnych. Do tego jednak nie doszło, ponieważ rodzice zdecydowali, że zabierają noworodka i opuszczają szpital - powiedział prok. Gąsiorowski.

Powiedział także, że nie wiadomo gdzie obecnie przebywają rodzice z dzieckiem; nie skontaktowali się z białogardzką policją, ani prokuraturą.

Jak podkreśla, prokuratura prowadzi postępowanie w celu ustalenia, czy postępowanie rodziców mogło narazić dziecko na niebezpieczeństwo. Postępowanie jest obecnie prowadzone w sprawie i nikt nie usłyszał zarzutów - zastrzegł.

Śledztwo dotyczy czynu z art. 160 par. 2 Kk - powiedział Gąsiorowski.

- Przepis ten mówi, że kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a jest osobą, na której ciąży obowiązek opieki nad narażoną osobą, może ponosić odpowiedzialność karną w wymiarze od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności - dodał.

W czwartek, w białogardzkim szpitalu urodziła się dziewczynka w 36. tygodniu ciąży. Według ordynatora oddziału, rodzice nie wyrażali zgody na podejmowanie przez personel medyczny podstawowych czynności medycznych wobec noworodka. Z tego powodu zawiadomiony został sąd rodzinny i na terenie szpitala została przeprowadzona rozprawa sądowa. Sąd orzekł o częściowym ograniczeniu rodzicom władzy rodzicielskiej w zakresie udzielanych świadczeń medycznych. Gdy pracownik sądu dostarczył do szpitala pismo z postanowieniem sądu, rodzice z dzieckiem opuścili placówkę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH