Poszło o kształt i wygląd inhalatora

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia   27-06-2013, 16:03

Poszło o kształt i wygląd inhalatora Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przed stołecznym sądem trwa obecnie postępowanie o naruszenie praw autorskich do zewnętrznego wyglądu inhalatora służącego do podawania leków wziewnych stosowanych w chorobach pulmonologicznych.

Na marcowej liście leków refundowanych pojawiły się dwa produkty będące pierwszymi odpowiednikami leku oryginalnego stosowanego w astmie. Asaris i salmex są tańszą alternatywą dla referencyjnego leku seretide dysk firmy GSK.  O tych produktach było niedawno głośno z powodu ich braku na rynku. Obecnie jeden z nich znowu znalazł się w centrum zainteresowania mediów.

W kwietniu br. firma GSK złożyła wniosek o zabezpieczenie roszczeń z tytułu naruszenia praw autorskich, przemysłowych i zasad uczciwej konkurencji przez spółkę Celon, która jest producentem generycznego leku salmex. Przedmiotem sporu jest inhalator o "charakterystycznej i stylizowanej zewnętrznej postaci, którego bryła ma kształt mocno spłaszczonej kuli składającej się z dwóch części - wewnętrznej (będącej pojemnikiem na lek) i zewnętrznej (stanowiącej pokrywę) z wgłębieniem na palec w pozycji zamkniętej, a dodatkowo w pozycji otwartej - z ustnikiem i suwakiem, w jakimkolwiek kolorze".

Dysk do złudzenia podobny do oryginału
Innymi słowy chodzi o dysk GSK, w którym firma od lat wprowadza wprowadza wziewne leki, uznając, że "dysk jest dziedzictwem firmy i który na całym świecie jest bardzo silnie kojarzony z firmą i jej renomą".

Jak wyjaśnia rzecznik koncernu GSK, Justyna Czarnoba, wobec przekonania o naruszeniu prawa, zaapelowała do firmy Celon o dobrowolne zaniechanie czynów nieuczciwej konkurencji i naruszenia praw GSK, w szczególności praw autorskich, związanych z zewnętrzną postacią inhalatora dysk GSK.

Wobec odmownej odpowiedzi firmy Celon, jako ostateczny akt obrony swoich praw, koncern złożył wniosek do Sądu Okręgowego w Warszawie o wydanie postanowienia o tymczasowym zakazaniu firmie Celon wprowadzania do obrotu leków w inhalatorze "do złudzenia podobnym do inhalatora Dysk GSK tj. w szczególności leku Salmex".

- Toczące się postępowanie dotyczy ochrony zewnętrznej postaci inhalatora Dysk GSK, chronionego prawem autorskim, prawem własności przemysłowej, a także zasadami uczciwej konkurencji, niezależnymi od ochrony patentowej - dodaje Justyna Czarnoba i podkreśla, że GSK nie wnosi roszczeń ani zastrzeżeń do samego faktu wprowadzania przez firmę Celon leku z substancją czynną czy mechanizmem wewnętrznym analogicznym do rozwiązań zastosowanych w leku seretide w inhalatorze dysk GSK.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH