Poznań: petycja ws. zniesienia kar za odmowę szczepienia dzieci

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   29-03-2017, 15:28

Poznań: petycja ws. zniesienia kar za odmowę szczepienia dzieci Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rodzice przeciwni obowiązkowym szczepieniom i stowarzyszenie "Stop NOP" złożyli petycję do wojewody wielkopolskiego. Domagają się, by ten zaprzestał nakładania kar za odmowę szczepienia dzieci. Podczas pikiety opowiadali o powikłaniach poszczepiennych.

Rodzice przeciwni obowiązkowym szczepieniom dzieci wzywali w środę przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim do "przestrzegania konstytucji, praw pacjenta i praw człowieka oraz zaprzestania nakładania na rodziców uciążliwych grzywien w celu przymuszenia ich do szczepienia zdrowych dzieci". Ich zdaniem, grzywny nakładane przez wojewodę to "czynność bezprawna w rozumieniu przepisów krajowych i międzynarodowych".

Podczas manifestacji zabrała głos m.in. Julita Witkowska. Opowiadała, że jej obie córki po szczepionkach miały m.in. powiększone węzły chłonne, przewlekłe i nawracające zapalenia oskrzeli, zapalenia gardła, biegunki, gorączki i zapaść gorączkową. Dodała, że za to, że nie chce więcej patrzeć na cierpienie swoich dzieci, nałożono na nią 16 kar, na kwotę ponad 5,6 tys. zł.

Inna protestująca, Alicja Sosnowska, mówiła, że po powikłaniach u drugiego z jej dzieci, najmłodszej córki już nie zaszczepiła. - Dopiero później to do mnie dotarło, że kiedy u zdrowego, czteromiesięcznego niemowlęcia karmionego piersią nagle pojawia się w tym samym czasie i zapalenie opon mózgowych, i zapalenie wątroby, to nie są to błahe choroby i przypadki. Rodzice muszą mieć wybór i muszą być świadomi tych powikłań - powiedziała.

Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "Stop NOP" (NOP - niepożądane objawy poszczepienne - PAP) Przemysław Cuske podkreślił, że "w 16 krajach Europy Zachodniej" szczepienia są dobrowolne. Jak dodał, nakładane przez wojewodę kary finansowe na rodziców rujnują często domowe budżety. - W mediach mówi się, że są to kary rzędu 200, 300 zł, a w praktyce wygląda to tak, że rodzice otrzymują grzywny w wysokości kilku, nawet 5 tys. zł na jedno dziecko, na każdego z rodziców osobno. W przypadku rodziców mających trójkę dzieci grzywny sięgają nawet 30 tys. zł - podkreślił Cuske.

- Jestem przekonany, że prawo zostanie zmienione, ponieważ nie można ukrywać, że po szczepieniach się nic nie dzieje (...) i nie można traktować rodziców dzieci z powikłaniami poszczepiennymi jako niezrównoważonych emocjonalnie. Takich rodzin jest coraz więcej i coraz więcej z nich zaczyna badać na własną rękę zbieżność utraty zdrowia u ich dzieci z wcześniejszymi szczepieniami - dodał.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH