Prawnik: NFZ nie może pozbawiać szpitali prawa do wyboru leków

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   31-07-2017, 10:26

Prawnik: NFZ nie może pozbawiać szpitali prawa do wyboru leków Czy NFZ może narzucać szpitalom obowiązek zakupu konkretnych leków w przetargach centralnych?

NFZ nie posiada kompetencji do pozbawiania szpitali prawa do wyboru leków ich zdaniem optymalnych dla leczonych przez nich pacjentów - wskazuje prawnik Marcin Kolasiński na łamach "Rzeczpospolitej".

30 czerwca br. prezes NFZ wydał komunikat, w którym jako szpital uprawniony do przeprowadzenia przetargu centralnego na zakup leków na potrzeby realizacji programu lekowego „Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową” wskazał Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie. Z kolei w piśmie z 7 lipca br. wystąpił do szpitali o udzielenie do 14 lipca ww. szpitalowi upoważnień przewidzianych zarządzeniem.

Jak wskazuje prawnik, w efekcie działań podjętych przez prezesa NFZ w ciągu miesiąca dokonał się przewrót w logice prowadzenia postępowań przetargowych przez szpitale, który pozostaje w sprzeczności z przepisami obowiązującego prawa.

Umowy są zawierane między NFZ a szpitalami, więc w świetle ustawy o świadczeniach warunki tych umów określane przez prezesa NFZ mogą określać jedynie dwustronną relację między tymi podmiotami, a nie relacje szpitali z osobami trzecimi, np. z dostawcami leków.

Prezes Funduszu nie może zatem rozszerzać swojego uprawnienia wynikającego z ww. przepisu na obszary, które powinny pozostawać wyłącznie w gestii szpitali. Nie posiada kompetencji do pozbawiania szpitali prawa do wyboru leków ich zdaniem optymalnych dla leczonych przez nich pacjentów.

W ocenie radcy, obecne rozwiązanie wprowadza więc dyskryminację pacjentów pod kątem dostępu do leków. Prezes NFZ przyznaje jednoznacznie w zarządzeniu, że z uwagi na względy medyczne niektórzy pacjenci nie będą mogli przyjmować leku zakupionego w ramach przetargu centralnego.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH