Prawnik: ta decyzja powinna zmienić podejście resortu do oceny wniosków refundacyjnych

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   15-09-2017, 09:47

Prawnik: ta decyzja powinna zmienić podejście resortu do oceny wniosków refundacyjnych Prawnik uważa, że decyzja sądu powinna spowodować zmianę podejścia resortu do procedowania wniosków refundacyjnych

Sąd oczekuje, że resort wyjaśni, czy wiceminister powinien podlegać wyłączeniu z procesu wydawania decyzji refundacyjnej, i że wyda tę decyzję ponownie – wyjaśnia Adam Twarowski, radca prawny, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Adam Twarowski na łamach Rzeczpospolitej komentuje decyzję sądu, który uznał, że wiceminister, który wcześniej sprawował kontrolę merytoryczną nad zasadnością kliniczną i ekonomiczną wystąpienia z wnioskiem o objęcie leku refundacją, a obecnie pracuje w resorcie zdrowia, powinien zostać wyłączony od rozpoznania decyzji refundacyjnej.

Sprawa dotyczy producenta, który zaskarżył decyzję Ministerstwa Zdrowia o odmowie przyznania refundacji leku, powołując się na konflikt interesów.

W ocenie prawnika, decyzja sądu ma o tyle istotne znaczenie, że powinna spowodować zmianę podejścia resortu do procedowania wniosków refundacyjnych w sytuacji, gdy osoby obecnie zaangażowane w ten proces, w przeszłości mogły mieć lub miały zajęcia, które mogą kolidować z ich obecnymi obowiązkami.

Stwierdza, że gdyby w resorcie istniała wewnętrzna regulacja wprowadzająca rozwiązania podobne do tych, jakie funkcjonują w zamówieniach publicznych, nie dochodziłoby do takich sytuacji:

- Wszyscy, którzy biorą udział w procesie zamówień składają oświadczenie o pozostawaniu bądź nie w określonych relacjach z uczestnikami tego postępowania. Aż się prosi o takie regulacje w przypadku procesu obejmowania refundacją określonego leku, co wiąże się z ogromnymi sumami z budżetu państwa – wskazuje Adam Twarowski.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH