Państwa muszą przyjąć procedurę gwarantującą, że decyzja o zakończeniu życia była zgodna ze swobodnie wyrażoną wolą zainteresowanego. Wymaganie recepty lekarskiej na podstawie opinii psychiatrycznej jest takim środkiem.
Czy państwo ma obowiązek podjęcia starań, aby ktokolwiek z nas, gdyby chciał, mógł bezpiecznie i bezboleśnie popełnić samobójstwo? Przed taką kwestią stanął Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie Haas przeciwko Szwajcarii.
Ernst G. Haas od wielu lat cierpiał na poważne zaburzenia afektywne. W rezultacie uważał, że nie może dalej godnie żyć. Chciał popełnić samobójstwo przy pomocy leku nasennego sodium pentobarbital, który w odpowiedniej ilości powoduje zgon. Lek ten był jednak dostępny tylko na receptę. Zwrócił się o nią do kilku psychiatrów, ale bez powodzenia.
W tej sytuacji wystąpił z podobną prośbą do władz federalnych i kantonalnych. Twierdził, że art. 8 Konwencji Praw Człowieka chroniący prawo do poszanowania życia prywatnego nakłada na państwo obowiązek stworzenia warunków do samobójstwa bez ryzyka niepowodzenia i bez bólu. Władze jednak mu odmówiły. Potem podobnie uczyniły sądy.
Przedmiotem sporu w tej sprawie była kwestia, czy art. 8 wymaga od państwa podejmowania starań, aby skarżący mógł otrzymać bez recepty sodium pentobarbital, który umożliwiłby mu śmierć bez bólu i ryzyka niepowodzenia.
Trybunał postanowił zbadać żądanie skarżącego dostępu do sodium pentobarbital bez recepty z punktu widzenia obowiązku państwa podjęcia środków koniecznych do zapewnienia warunków godnego samobójstwa.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych