Prawo do godnej śmierci na receptę

PRAWO

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   21-02-2011, 13:15

Prawo do godnej śmierci na receptę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Państwa muszą przyjąć procedurę gwarantującą, że decyzja o zakończeniu życia była zgodna ze swobodnie wyrażoną wolą zainteresowanego. Wymaganie recepty lekarskiej na podstawie opinii psychiatrycznej jest takim środkiem.

Czy państwo ma obowiązek podjęcia starań, aby ktokolwiek z nas, gdyby chciał, mógł bezpiecznie i bezboleśnie popełnić samobójstwo? Przed taką kwestią stanął Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie Haas przeciwko Szwajcarii.

Ernst G. Haas od wielu lat cierpiał na poważne zaburzenia afektywne. W rezultacie uważał, że nie może dalej godnie żyć. Chciał popełnić samobójstwo przy pomocy leku nasennego sodium pentobarbital, który w odpowiedniej ilości powoduje zgon. Lek ten był jednak dostępny tylko na receptę. Zwrócił się o nią do kilku psychiatrów, ale bez powodzenia.

W tej sytuacji wystąpił z podobną prośbą do władz federalnych i kantonalnych. Twierdził, że art. 8 Konwencji Praw Człowieka chroniący prawo do poszanowania życia prywatnego nakłada na państwo obowiązek stworzenia warunków do samobójstwa bez ryzyka niepowodzenia i bez bólu. Władze jednak mu odmówiły. Potem podobnie uczyniły sądy.


Przedmiotem sporu w tej sprawie była kwestia, czy art. 8 wymaga od państwa podejmowania starań, aby skarżący mógł otrzymać bez recepty sodium pentobarbital, który umożliwiłby mu śmierć bez bólu i ryzyka niepowodzenia.

Trybunał postanowił zbadać żądanie skarżącego dostępu do sodium pentobarbital bez recepty z punktu widzenia obowiązku państwa podjęcia środków koniecznych do zapewnienia warunków godnego samobójstwa.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH