Prawo do godnej śmierci na receptę

PRAWO

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   21-02-2011, 13:15

Prawo do godnej śmierci na receptę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Państwa muszą przyjąć procedurę gwarantującą, że decyzja o zakończeniu życia była zgodna ze swobodnie wyrażoną wolą zainteresowanego. Wymaganie recepty lekarskiej na podstawie opinii psychiatrycznej jest takim środkiem.


Z ustaleń trybunału wynikało, że państwa członkowskie Rady Europy w bardzo różny sposób regulują kwestię prawa jednostki do wyboru czasu i sposobu, w jaki chciałaby ona zakończyć życie. Jednak duża większość państw członkowskich przywiązuje większe znaczenie do ochrony życia jednostki niż do jej prawa, aby mogła je sobie odebrać. Z tego wynikało, że swoboda regulacji przez państwa w tej dziedzinie jest znaczna.


Trybunał potwierdził, że skarżący chciał popełnić samobójstwo w sposób pewny, godny oraz bez bólu i cierpień. Uważał jednak, że reżim przyjęty przez władze, a więc wymaganie recepty lekarskiej, aby zapobiec nadużyciom, miał uprawniony cel: ochronę przed podejmowaniem pochopnych decyzji i zapobieganie nadużyciom, aby unikać sytuacji, w których pacjent nieświadomie zażyje śmiertelną dawkę leku. Ograniczenie dostępu do sodium pentobarbital służyło w tym przypadku ochronie zdrowia.

Więcej: http://prawo.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH