Prawo farmaceutyczne: liczne oczekiwania aptekarzy wobec nowelizacji przepisów

PRAWO

Autor: Piotr Przeniosło/rynekaptek.pl   26-04-2010, 14:08

Prawo farmaceutyczne: liczne oczekiwania aptekarzy wobec nowelizacji przepisów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Aptekarze cierpliwie czekają i coraz częściej pytają o termin zakończenia prac nad kolejną nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne. Chcą m.in. przejrzystego określenia zadań aptek szpitalnych, urzędowych cen leków - hurtowych i detalicznych - oraz stałych marż na leki objęte refundacją.

O problemach środowiska aptekarskiego dyskutowano m.in. na XXV Okręgowym Zjeździe Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie. Farmaceuci z zaniepokojeniem mówili o przedłużających się pracach nad ustawami dotyczącymi rynku farmaceutycznego.

To już 10 lat…

Proces legislacyjny nad nowelizacją ustaw rozpoczął się w 2001 roku. Przez cały ten czas trwają prace nad kolejnymi wersjami zmian.

– Niekontrolowany wzrost liczby aptek ogólnodostępnych, łączenie wszystkich poziomów obrotu lekami w ramach jednego podmiotu, agresywna reklama aptek i produktów leczniczych, rozchwianie cen refundowanych produktów leczniczych i wyrobów medyczne – to wszystko sprawia, że ochrona zdrowia publicznego spychana jest na dalszy plan – przekonuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Adam Czartoryski, rzecznik prasowy Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

– Apteki zmuszone są do twardej gry rynkowej, co powoduje, że nie koncentrują się na potrzebach swoich pacjentów ale na przetrwaniu – dodaje rzecznik.

Farmaceuci zwrócili się do władz Naczelnej Rady Aptekarskiej, aby ta wpłynęła na przyspieszenie prac Ministerstwa Zdrowia w zakresie nowelizacji ustaw regulujących obrót produktów leczniczych i wyrobów medycznych w tym: ustawy Prawo farmaceutyczne i ustawy o izbach aptekarskich. Delegaci podkarpackiego zjazdu podjęli uchwałę, w której poparli działania prezesa NRA Grzegorza Kucharewicza zmierzające do rozwiązania kwestii nurtujących środowisko aptekarskie.

Przeciwni łączeniu handlu hurtowego z detalicznym
Aptekarze z Podkarpacia przyjęli postulaty, które – w ich ocenie – znacznie poprawią funkcjonowanie aptek ogólnodostępnych oraz szpitalnych. Członkowie Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej domagają się m.in. zakazu łączenia obrotu hurtowego leków z detalicznym, a także zakazu koncentracji obrotu detalicznego w ramach jednego podmiotu.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH