Prawo farmaceutyczne: nadchodzi koniec sprzedaży wysyłkowej leków na receptę

PRAWO

Autor: MZ, LJ/rynekaptek.pl   27-06-2010, 13:03

Prawo farmaceutyczne: nadchodzi koniec sprzedaży wysyłkowej leków na receptę

Projekt ustawy Prawo farmaceutyczne precyzuje definicję sprzedaży wysyłkowej (w tym także przez internet), by nie było wątpliwości, że taka forma sprzedaży leków na receptę jest niezgodna z prawem.

W uzasadnieniu do projektu resort zdrowia informuje, że wprowadzenie definicji „sprzedaży wysyłkowej” ma na celu uniknięcie występujących wątpliwości w zakresie interpretacji art. 68 ust. 3 ustawy Prawo farmaceutyczne.

Według projektu ustawy, sprzedażą wysyłkową produktów leczniczych jest "umowa sprzedaży produktów leczniczych zawierana z pacjentem bez jednoczesnej obecności obu stron, przy wykorzystywaniu:

• środków porozumiewania się na odległość, w szczególności drukowanego lub elektronicznego formularza zamówienia niezaadresowanego lub zaadresowanego

• listu seryjnego w postaci drukowanej lub elektronicznej

• reklamy prasowej z wydrukowanym formularzem zamówienia

• reklamy w postaci elektronicznej, katalogu, telefonu, telefaksu, radia, telewizji, automatycznego urządzenia wywołującego, wizjofonu, wideotekstu, poczty elektronicznej lub innych środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Z powodu braku tej definicji firmy oferujące sprzedaż leków na receptę przez internet twierdziły, że forma ich działalności nie jest sprzedażą wysyłkową, ale przekazaniem leku pacjentowi za pośrednictwem pełnomocnika, w tym przypadku kuriera, któremu pacjent udziela pełnomocnictwa za pośrednictwem witryny on-line.

Resort powołuje się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2003 roku w sprawie Deutscher Apothekerverband przeciwko DocMorris, który stanowi, że sprzedaż wysyłkowa produktów leczniczych wydawanych z przepisu lekarza jest sprzeczna z prawem wspólnotowym.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH