Prawo farmaceutyczne: nadchodzi koniec sprzedaży wysyłkowej leków na receptę

PRAWO

Autor: MZ, LJ/rynekaptek.pl   27-06-2010, 13:03

Prawo farmaceutyczne: nadchodzi koniec sprzedaży wysyłkowej leków na receptę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt ustawy Prawo farmaceutyczne precyzuje definicję sprzedaży wysyłkowej (w tym także przez internet), by nie było wątpliwości, że taka forma sprzedaży leków na receptę jest niezgodna z prawem.

W uzasadnieniu do projektu resort zdrowia informuje, że wprowadzenie definicji „sprzedaży wysyłkowej” ma na celu uniknięcie występujących wątpliwości w zakresie interpretacji art. 68 ust. 3 ustawy Prawo farmaceutyczne.

Według projektu ustawy, sprzedażą wysyłkową produktów leczniczych jest "umowa sprzedaży produktów leczniczych zawierana z pacjentem bez jednoczesnej obecności obu stron, przy wykorzystywaniu:

• środków porozumiewania się na odległość, w szczególności drukowanego lub elektronicznego formularza zamówienia niezaadresowanego lub zaadresowanego

• listu seryjnego w postaci drukowanej lub elektronicznej

• reklamy prasowej z wydrukowanym formularzem zamówienia

• reklamy w postaci elektronicznej, katalogu, telefonu, telefaksu, radia, telewizji, automatycznego urządzenia wywołującego, wizjofonu, wideotekstu, poczty elektronicznej lub innych środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Z powodu braku tej definicji firmy oferujące sprzedaż leków na receptę przez internet twierdziły, że forma ich działalności nie jest sprzedażą wysyłkową, ale przekazaniem leku pacjentowi za pośrednictwem pełnomocnika, w tym przypadku kuriera, któremu pacjent udziela pełnomocnictwa za pośrednictwem witryny on-line.

Resort powołuje się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2003 roku w sprawie Deutscher Apothekerverband przeciwko DocMorris, który stanowi, że sprzedaż wysyłkowa produktów leczniczych wydawanych z przepisu lekarza jest sprzeczna z prawem wspólnotowym.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH