Projekt ustawy Prawo farmaceutyczne precyzuje definicję sprzedaży wysyłkowej (w tym także przez internet), by nie było wątpliwości, że taka forma sprzedaży leków na receptę jest niezgodna z prawem.
W uzasadnieniu do projektu resort zdrowia informuje, że wprowadzenie definicji „sprzedaży wysyłkowej” ma na celu uniknięcie występujących wątpliwości w zakresie interpretacji art. 68 ust. 3 ustawy Prawo farmaceutyczne.
Według projektu ustawy, sprzedażą wysyłkową produktów leczniczych jest "umowa sprzedaży produktów leczniczych zawierana z pacjentem bez jednoczesnej obecności obu stron, przy wykorzystywaniu:
• środków porozumiewania się na odległość, w szczególności drukowanego lub elektronicznego formularza zamówienia niezaadresowanego lub zaadresowanego
• listu seryjnego w postaci drukowanej lub elektronicznej
• reklamy prasowej z wydrukowanym formularzem zamówienia
• reklamy w postaci elektronicznej, katalogu, telefonu, telefaksu, radia, telewizji, automatycznego urządzenia wywołującego, wizjofonu, wideotekstu, poczty elektronicznej lub innych środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Z powodu braku tej definicji firmy oferujące sprzedaż leków na receptę przez internet twierdziły, że forma ich działalności nie jest sprzedażą wysyłkową, ale przekazaniem leku pacjentowi za pośrednictwem pełnomocnika, w tym przypadku kuriera, któremu pacjent udziela pełnomocnictwa za pośrednictwem witryny on-line.
Resort powołuje się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2003 roku w sprawie Deutscher Apothekerverband przeciwko DocMorris, który stanowi, że sprzedaż wysyłkowa produktów leczniczych wydawanych z przepisu lekarza jest sprzeczna z prawem wspólnotowym.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych