Prezes NRA: wierzę, że rząd zrezygnuje z umów aptek z NFZ

PRAWO

Autor: Aptekarz Polski/rynekaptek.pl   04-03-2011, 14:59

Prezes NRA: wierzę, że rząd zrezygnuje z umów aptek z NFZ Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej podsumowuje prace zespołu NRA podczas debaty sejmowej podkomisji w sprawie ustawy refundacyjnej.

„Podczas posiedzeń podkomisji zabiegaliśmy o zmianę sposobu naliczania marży detalicznej (od ceny hurtowej brutto leku) oraz tabeli marż. Starałem się uświadomić posłom i przedstawicielom rządu, że tabela marż degresywnych nie była waloryzowana, mimo że sumaryczny wskaźnik inflacji w latach 2000-2010 wyniósł 38,5 proc., a koszty prowadzenia apteki rosły z każdym rokiem“ – pisze na łamach Aptekarza Polskiego.

Ostatecznie przyjęto  poprawkę zawierającą propozycję nowej, korzystniejszej od pierwotnego projektu tabeli marż detalicznych.

Prezes Kucharewicz zauważ też, iż udało się też zmienić art. 46 ust. 3, który w nowej wersji stanowi, że nie można stosować żadnych form zachęty odnoszących się do produktów leczniczych podlegających refundacji ze środków publicznych, w tym: sprzedaży uwarunkowanej, upustów, rabatów, bonifikat, pakietów i uczestnictwa w programach lojalnościowych, darowizn, nagród, prezentów, wycieczek, loterii, transakcji wiązanych, ułatwień, zakupów lub usług sponsorowanych, wszelkiego rodzaju talonów, bonów oraz innych niewymienionych z nazwy korzyści. Projekt rządowy przewidywał, że tylko przedsiębiorcy nie mogą stosować wyżej wymienionych zachęt.
 
W ostatnim dniu pracy podkomisji przyjęto również przepisy wprowadzające całkowity zakaz reklamy aptek. „Natychmiast ujawnili się przeciwnicy tej fundamentalnej regulacji, którzy niesłusznie wskazywali na jej sprzeczność z Konstytucją RP oraz dyrektywą unijną“ – informuje Grzegorz Kucharewicz.
 
I wreszcie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Naczelna Izba Aptekarska nadal podtrzymuje, że są zbędne.
 
„Nadal wierzę, iż rząd, który przygotował projekty ustaw deregulacyjnych, zrezygnuje z umów. Byłoby to kolejne posunięcie w walce z biurokracją. W tej walce politycy mogą liczyć na wsparcie Naczelnej Izby Aptekarskiej“ – pisze prezes w podsumowaniu

Więcej: http://www.aptekarzpolski.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH