Prezes NRL chce sprostowania od ministra zdrowia

PRAWO

Autor: NIL/ rynekaptek.pl   22-01-2021, 12:54

Prezes NRL chce sprostowania od ministra zdrowia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wylistowani na stronie Ministerstwa Zdrowia lekarze (5 osób) nie uzyskali prawa wykonywania zawodu, bo to prawo może przyznać wyłącznie okręgowa rada lekarska, a nie Minister Zdrowia - zwraca uwagę szef NIL.

Nawiązuje do informacji opublikowanej na stronie MZ po konferencji resortu.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się do Ministra Zdrowia o dokonanie niezwłocznego sprostowania lub stosownej zmiany treści materiału zamieszczonego na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia w rubryce aktualności pt. „Pierwsi lekarze spoza UE otrzymali zgodę na wykonywania zawodu w Polsce w tzw. systemie uproszczonym”.

W opinii Prezesa NRL fragment na końcu artykułu, gdzie wymienia się "lekarzy, którzy uzyskali prawo wykonywania zawodu w trybie uproszczonym" jest nieścisły.

Prezes NRL wyjaśnia, że wylistowani na stronie Ministerstwa Zdrowia lekarze (5 osób) nie uzyskali prawa wykonywania zawodu, bo to prawo może przyznać wyłącznie okręgowa rada lekarska, a nie Minister Zdrowia. 

- Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty procedura nabycia prawa wykonywania zawodu przez lekarzy posiadających dyplom uzyskany poza obszarem Unii Europejskiej odbywa się dwuetapowo. Minister Zdrowia jest organem administracyjnym uprawnionym do wydania decyzji o udzieleniu tym osobom zgody na wykonywanie zawodu lekarza/lekarza dentysty, natomiast prawo wykonywania zawodu lekarze mogą nabyć dopiero wskutek decyzji okręgowej rady lekarskiej - informuje szef NRL.

Znajdujący się obecnie na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia zapis wskazujący, że osoby tam wymienione rzekomo uzyskały już prawo wykonywania zawodu wprowadza czytelników w błąd, dlatego zdaniem prezesa NRL powinien zostać niezwłocznie usunięty lub zmieniony.

Więcej: https://nil.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH