Prezes NRL komentuje stanowisko resortu zdrowia

PRAWO

Autor: TVN24/rynekaptek.pl   09-08-2017, 12:36

Prezes NRL komentuje stanowisko resortu zdrowia Zdaniem prezesa NRL, kto nie powołuje się na klauzulę sumienia, nie znaczy, że jest bez sumienia

Nie można zakładać, że każdy, kto nie powołuje się na klauzulę sumienia związaną z nieprzepisywaniem takiego czy innego leku, jest pozbawiony sumienia – podkreślił dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Nie ustają komentarze po wypowiedzi rzecznik MZ Mileny Kruszewskiej, która w odniesieniu do akcji „Lekarze Kobietom” stwierdziła, że „deklaracja o niekorzystaniu przez lekarza z klauzuli sumienia jest zapowiedzią niekierowania się sumieniem, a przecież lekarz nie może z góry zakładać, że okoliczności, w których się znajdzie, nie wywołają u niego sprzeciwu sumienia".

Część środowiska lekarskiego uznało wypowiedź rzeczniczki jako potępienie tej lekarskiej inicjatywy.

Teraz głos w sprawie zabrał także dr Maciej Hamankiewicz, prezes NRL. Jak powiedział telewizji TVN24, „nie można zakładać, że każdy, kto nie powołuje się na klauzulę sumienia związaną z nieprzepisywaniem takiego czy innego medykamentu, jest pozbawiony sumienia”.

Z kolei ginekolog Bożena Jawien nazwała to stanowisko "rodzajem groźby":

- Jeżeli nie podpiszecie klauzuli sumienia, nie będziecie jej stosować i rozgłaszać o tym, to zrobimy z was osoby niemoralne - wskazała.

Więcej: http://www.tvn24.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH