Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą zdrowotne programy pilotażowe

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-11-2017, 08:25

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą zdrowotne programy pilotażowe Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która tworzy ramy prawne do prowadzenia zdrowotnych programów pilotażowych oraz ma uprościć i doprecyzować procedury tworzenia samorządowych programów polityki zdrowotnej.

Zdaniem posłów opozycji, ustawa może uniemożliwić samorządom realizowanie samorządowych programów refundacji in vitro. Chodzi o przepis, który zakłada - jako warunek rozpoczęcia wdrożenia, realizacji i finansowania programu polityki zdrowotnej - konieczność uzyskania pozytywnej albo warunkowo pozytywnej opinii prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Ministerstwo Zdrowia odpowiadało, że AOTMiT w zakresie opiniowania programów polityki zdrowotnej jest niezależna od ministerstwa.

W noweli zniesiono ograniczenia dostępności do korzystania z leczenia uzależnień grupom pacjentów cierpiącym na zaburzenia obarczone negatywną oceną społeczną.

Ustawa wejdzie w życie, co do zasady, po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Przepisy dopuszczające przekazywanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia środków na dofinansowanie programów polityki zdrowotnej, realizowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego, które obejmują tylko świadczenia gwarantowane, oraz zwolnienie Narodowego Funduszu Zdrowia z obowiązku przeznaczania co najmniej 1,5 proc. kosztów świadczeń opieki zdrowotnej na promocję i profilaktykę chorób, wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH