Programy lojalnościowe budzące wątpliwości prawne będą ścigane

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   18-11-2010, 11:14

Programy lojalnościowe budzące wątpliwości prawne będą ścigane Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Programy lojalnościowe mają przyciągnąć klientów do konkretnych aptek i zachęcić ich do nabycia leków. Problem w tym, że niektóre programy są stosowane także dla leków refundowanych, co jest niezgodne z prawem.

Dystrybutorzy poprzez apteki starają się wpływać na pacjentów, którzy rozpoznając znak programu motywowani są do dokonywania zakupów, uzyskując w ten sposób dodatkowe korzyści. Jedną z form funkcjonowania programów jest naliczanie punktów za kupione leki. Punkty te są potem zamieniane np. na bony towarowe o różnej wartości.

Na rynku pojawiło się kilka programów partnerskich oferowanych przez czołowych dystrybutorów:
Świat Zdrowia, Apteka dobrych cen, Dbam o Zdrowie, Apteka 1, Apteka z sercem, Max Medicum, Bonus Pharma.

Jest to dozwolony prawem element gry rynkowej.
Problemem jest stosowanie przez apteki programów lojalnościowych z naliczaniem punktów za zakup leków refundowanych. Zdaniem samorządu aptekarskiego, w niektórych województwach taka praktyka istnieje i nie jest ścigana. W innych organy kontroli działają sprawnie:

– Śląski Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny zabrania stosowania programów lojalnościowych z naliczaniem punktów za zakup leków refundowanych oraz zamiany punktów na nagrody i ściga apteki łamiące przepisy. Zgodnie z prawem naliczanie punktów jest możliwe tylko w przypadku leków OTC – przypomina mecenas Krystian Szulc, radca prawny reprezentujący Śląską Izbę Aptekarską.

Programy lojalnościowe to rodzaj reklamy
Oto wyciąg z regulaminu programu Euro-Grosik, organizowanej przez Euro-Aptekę”.
Program rozpoczął się w dniu 26 sierpnia 2010 roku i trwa bezterminowo:

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH