Projekt: dzień szczepienia dniem wolnym od pracy

PRAWO

Autor: PAP   13-05-2021, 16:02

Projekt: dzień szczepienia dniem wolnym od pracy Dzień wolny za szczepienie? Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Pracodawcy mówią, że nawet jeśli chcieliby dać pracownikowi dzień wolny na szczepienie, to nie mają do tego postawy prawnej - ocenia Lewica. I składa projekt, który ma to umożliwić.

Lewica chce, aby dzień szczepienia przeciw COVID-19 był dniem wolnym od pracy - poinformowali 13 maja przedstawiciele klubu, którzy złożyli do marszałek Sejmu projekt w tej sprawie.

Szczepienia wypadają często w środku dnia

Lewica złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która dodaje artykuł zgodnie z którym pracownikowi, także zatrudnionemu na podstawie umowy zlecenia, będzie przysługiwać dzień wolny od pracy w dniu wykonania szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 na podstawie skierowania, jeżeli przedstawi on pracodawcy skierowanie najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień wykonania szczepienia.

Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zwracała podczas konferencji uwagę, że "wyznaczone przez system terminy przypadają często w środku dnia, gdy wiele osób pracuje, a nie chcą wykorzystywać urlopu".

- Z kolei pracodawcy mówią, że nawet jeśli chcieliby dać pracownikowi dzień wolny na szczepienie, to nie mają do tego postawy prawnej. Naszym krótkim projektem ustawy chcemy im to umożliwić - wyjaśniała Dziemianowicz-Bąk.

Zmiana musi wejść w życie jak najszybciej

Zdaniem Lewicy, podstawą do wykorzystania dnia wolnego ma być skierowanie z datą szczepienia, które pracownik może wydrukować ze strony e-pacjent lub pobrać bezpośrednio z przychodni.

Jak mówił poseł Marek Rutka, składając projekt ustawy Lewica oczekuje szybkiego procedowania w Sejmie i Senacie.

- Zmiana musi wejść w życie jak najszybciej. Każda kolejna zaszczepiona osoba, to szansa na powstrzymanie pandemii ze wszystkimi jej tragicznymi skutkami - przekonywał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH