Projekt: dzień szczepienia dniem wolnym od pracy

PRAWO

Autor: PAP   13-05-2021, 16:02

Projekt: dzień szczepienia dniem wolnym od pracy Dzień wolny za szczepienie? (fot. Pixabay)

Pracodawcy mówią, że nawet jeśli chcieliby dać pracownikowi dzień wolny na szczepienie, to nie mają do tego postawy prawnej - ocenia Lewica. I składa projekt, który ma to umożliwić.

Lewica chce, aby dzień szczepienia przeciw COVID-19 był dniem wolnym od pracy - poinformowali 13 maja przedstawiciele klubu, którzy złożyli do marszałek Sejmu projekt w tej sprawie.

Szczepienia wypadają często w środku dnia

Lewica złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która dodaje artykuł zgodnie z którym pracownikowi, także zatrudnionemu na podstawie umowy zlecenia, będzie przysługiwać dzień wolny od pracy w dniu wykonania szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 na podstawie skierowania, jeżeli przedstawi on pracodawcy skierowanie najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień wykonania szczepienia.

Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zwracała podczas konferencji uwagę, że "wyznaczone przez system terminy przypadają często w środku dnia, gdy wiele osób pracuje, a nie chcą wykorzystywać urlopu".

- Z kolei pracodawcy mówią, że nawet jeśli chcieliby dać pracownikowi dzień wolny na szczepienie, to nie mają do tego postawy prawnej. Naszym krótkim projektem ustawy chcemy im to umożliwić - wyjaśniała Dziemianowicz-Bąk.

Zmiana musi wejść w życie jak najszybciej

Zdaniem Lewicy, podstawą do wykorzystania dnia wolnego ma być skierowanie z datą szczepienia, które pracownik może wydrukować ze strony e-pacjent lub pobrać bezpośrednio z przychodni.

Jak mówił poseł Marek Rutka, składając projekt ustawy Lewica oczekuje szybkiego procedowania w Sejmie i Senacie.

- Zmiana musi wejść w życie jak najszybciej. Każda kolejna zaszczepiona osoba, to szansa na powstrzymanie pandemii ze wszystkimi jej tragicznymi skutkami - przekonywał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH