Projekt wykazów leków refundowanych: bez analogów insulin długodziałających

PRAWO

Autor: MZ/rynekaptek.pl   05-09-2009, 10:31

Projekt wykazów leków refundowanych: bez analogów insulin długodziałających Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Resort zdrowia opublikował projekty rozporządzeń dotyczących leków refundowanych. Jak już wcześniej informowaliśmy, nie ma na nich analogów insulin długodziałających.

Zgodnie z tym, co zapowiadał wcześniej wiceminister zdrowia, Marek Twardowski, do wykazów dopisano 110 pozycji leków generycznych. Refundacją objęto także 5 produktów leczniczych, których substancje czynne stanowią nowe  połączenia, tzw. miksy.

Tym razem do wykazu dodane zostały tylko dwie nowe substancje czynne: dabigatran etexilate (Pradaxa) i valganciclovirum (Vacyte). 45 produktów leczniczych zostało usuniętych z listy, na wniosek firm farmaceutycznych.

W porównaniu do wydatków refundacyjnych planowanych przez Narodowy Fundusz  Zdrowia w 2009 roku, szacowanych na 7 433 mln zł, resort wyliczył, że nowa lista refundacyjna spowoduje wzrost tych wydatków płatnika o ok. 35 mln zł. Wzrost będzie spowodowany przede wszystkim umieszczeniem w wykazie dwóch nowych substancji.

Jednocześnie resort przyjmuje, że z powodu obniżenia cen urzędowych leków oraz obniżenia wysokości limitów, szczególnie w grupie substancji montelukastum, olanzapinum i fentanylum, płatnik wyda na refundację leków o 80 mln zł mniej.

- W skali roku, obowiązywanie przedmiotowych rozporządzeń refundacyjnych powinno skutkować spadkiem wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia o około 40 mln zł – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Ministerstwo proponuje także rozszerzenie wykazu chorób, które obejmie refundacja, o dwa nowe wskazania: profilaktykę zakażeń wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepieniom narządów miąższowych w okresie od 31 do 110 dnia po przeszczepie oraz o prewencję pierwotną żylnych powikłań zakrzepowo-zatorowych u dorosłych pacjentów po przebytej planowej alloplastyce całkowitej stawu biodrowego lub kolanowego.

Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2009 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH