Projekty dotyczące in vitro - do nadzwyczajnej podkomisji

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-01-2011, 08:06

Projekty dotyczące in vitro - do nadzwyczajnej podkomisji Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sejmowe komisje skierowały do prac w nadzwyczajnej podkomisji projekty ustaw w sprawie in vitro, zgłoszone przez Małgorzatę Kidawę-Błońską, Jarosława Gowina (oboje PO) i Bolesława Piechę (PiS).

Kidawa-Błońska, poza bazowym projektem ustawy o podstawowych prawach i wolnościach człowieka w dziedzinie zastosowań biologii i medycyny oraz o utworzeniu Polskiej Rady Bioetycznej, proponuje też nowelizacje ustaw: o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów - tzw. transplantacyjnej oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wynikają one z konieczności dostosowania istniejącego prawa do nowych przepisów związanych z in vitro i do wymogów UE.

Różnica między projektami posłów PO polega przede wszystkim na podejściu do kwestii tworzenia zarodków. Gowin proponuje, by można było wytwarzać ich maksymalnie dwa, ale pod warunkiem, że oba miałyby być implantowane. Kidawa-Błońska nie wprowadza takiego limitu i umożliwia zamrażanie embrionów. Ponadto posłanka dopuszcza in vitro także dla osób, które nie są w związku małżeńskim, ale pod warunkiem, że są to pary heteroseksualne. Gowin ogranicza in vitro tylko do małżeństw.

Piecha chce całkowitego zakazu in vitro i karania za stosowanie tej metody. Poseł PiS dopuszcza jednak w swoim projekcie możliwość tzw. adopcji zamrożonych zarodków, które zostałyby wytworzone przed wejściem w życie nowych przepisów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH