Protest i skargi śląskich aptekarzy do Rzecznika Praw Pacjentów

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   15-12-2010, 10:44

Protest i skargi śląskich aptekarzy do Rzecznika Praw Pacjentów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ślad za skargą Śląskiej Izby Aptekarskiej do Rzecznika Praw Pacjenta, śląscy aptekarze rozpoczęli protest polegający na uświadamianiu pacjentów o łamaniu ich praw i nakłanianiu do kierowania indywidualnych skarg do Rzecznika – informuje prezes Izby, Stanisław Piechula.

Okręgowa Izba Aptekarska w Katowicach informuje, iż do aptek na terenie izby trafiły informacje, plakaty i wzory skarg dla pacjentów do Rzecznika Praw Pacjenta.

- Protest ma na celu uświadomienie pacjentów, że pomimo spraw wygrywanych w sądach, NFZ nadal łamie ich ustawowe prawo do leku jako świadczenia gwarantowanego – stwierdza Stanisław Piechula i wyjaśnia:

- Jak wskazują wyroki sądów, pacjent powinien otrzymać w aptece lek niezależnie od poprawności wystawienia recepty. Nie jest sprawą pacjenta zabieganie o właściwe wystawienie recepty, a odmawianie jej realizacji lub proponowanie ponoszenia 100% odpłatności za lek przysługujący ze zniżką, jest łamaniem ustawowych praw pacjentów.

W komunikatach skierowanych do pacjentów farmaceuci informują chorych, że jeśli spotkali się z przypadkiem odmowy realizacji w aptece z przysługującą zniżką (np. z uwagi na źle wystawioną receptę lekarską) i zaproponowano im wykupienie leku za pełną odpłatnością lub konieczność zabiegania o poprawę recepty u lekarza, to jest to łamanie praw pacjenta. Pacjent może w aptece skorzystać ze wzoru ułatwiającego wniesienie skargi.

Więcej: www.katowice.oia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH