Przepis ws. tajemnicy lekarskiej niezgodny z Konstytucją?

PRAWO

Autor: NIL/rynekaptek.pl   19-05-2017, 10:02

Przepis ws. tajemnicy lekarskiej niezgodny z Konstytucją? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz skierował do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara pismo w sprawie przepisów dotyczących tajemnicy lekarskiej.

"Zwracam się do Pana Ministra z prośbą o wnikliwą analizę problemu niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej przepisów art. 40 ust. 3 i 3a ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz art. 14 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz podjęcie odpowiednich działań w ramach posiadanej ogólnej kompetencji do inicjowania kontroli konstytucyjnej" - czytamy na stronie NIL.

Jak tłumaczy prezes Hamankiewicz, przepisy te nakładają na lekarzy obowiązek ujawnienia po śmierci pacjenta informacji stanowiących tajemnicę lekarską wskazanym w tych przepisach osobom nawet wbrew wyrażonej przez pacjenta za życia wyraźnej woli w tym zakresie.

"Przepisy te budziły istotne kontrowersje i uzasadnione wątpliwości już na etapie ich tworzenia. Przypomnę, że przepisy te zostały wprowadzone do porządku prawnego w akcie procedowanym jako projekt poselski (a więc z pominięciem szerokich konsultacji publicznych).

Projekt aktu prawnego zawierającego opisane regulacje budził istotne wątpliwości (również natury konstytucyjnej) ze strony Sądu Najwyższego, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Ministra Zdrowia jak również samorządu lekarskiego. W przedmiotowej sprawie aktywność po wejściu w życie przedmiotowych przepisów podjął Rzecznik Praw Pacjenta, który występował o zajęcie stanowiska w sprawie ww. regulacji przez Ministra Sprawiedliwości. - pisze prezes NIL.

Jego zdaniem, istotne osłabienie tajemnicy lekarskiej, jakie dokonało się poprzez wprowadzenie do porządku prawnego wyżej wskazanych przepisów, prowadzić będzie do sytuacji, w której lekarz, po śmierci pacjenta, będzie miał obowiązek ujawnienia informacji dotyczących stanu zdrowia tego pacjenta osobom bliskim pacjentowi w rozumieniu przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta także wbrew woli tego pacjenta.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH