Przepis ws. tajemnicy lekarskiej niezgodny z Konstytucją?

PRAWO

Autor: NIL/rynekaptek.pl   19-05-2017, 10:02

Przepis ws. tajemnicy lekarskiej niezgodny z Konstytucją? Zdaniem prezesa NIL, przepis ws. ujawnienia informacji o zmarłym pacjencie jest budzi wątpliwości

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz skierował do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara pismo w sprawie przepisów dotyczących tajemnicy lekarskiej.

- Powyższe konsekwencje będą wywoływać obawy przed ujawnieniem lekarzowi pewnych informacji dotyczących jego stanu zdrowia bądź zachowań mogących mieć wpływ na stan zdrowia z obawy, że zostaną one ujawnione w przypadku śmierci pacjenta nawet wbrew jego woli. Zatajanie takich informacji przed lekarzem może nie tylko utrudniać bądź uniemożliwiać postawienie przez lekarza właściwego rozpoznania i wdrożenia leczenia, lecz także sprowadzać niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia innych osób. Wskazane powyżej przepisy w sposób bezprecedensowy naruszają podstawy tajemnicy lekarskiej – fundamentu zaufania w relacji pacjent – lekarz.

Dalej: - Z uwagi na ogromną wagę przedstawionego problemu, tak dla warunków wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty, jak i dla poszanowania konstytucyjnych praw i wartości wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej ufam, że wykaże Pan zainteresowanie tą sprawą i podejmie działania zmierzające do poddania opisanych regulacji badaniu zgodności z Konstytucją RP - pisze Maciej Hamankiewicz.

Więcej: http://www.nil.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH