Przepis zapobiega tworzeniu się dualizmu prawnego

PRAWO

Autor: Dziennik Zachodni/rynekaptek.pl   28-07-2017, 13:03

Przepis zapobiega tworzeniu się dualizmu prawnego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przenoszenie istniejących aptek z wyłączeniem restrykcji demograficzno-geograficznych przyniosłoby więcej wad niż zalet – wskazuje Marek Tomków, wiceprezes NRA.

Znowelizowane prawo może okazać się przysłowiowym wylaniem dziecka z kąpielą – pisze Dziennik Zachodni, przytaczając informację organizacji: PharmaNET oraz Konfederacji Lewiatan, które uważają, że skutkiem nowych przepisów demograficzno-geograficznych w prawie farmaceutycznym będzie zamykanie aptek.

W ich ocenie w ustawie powinny znaleźć się przepisy gwarantujące dotychczasowym właścicielom przeniesienie swojej apteki do nowego lokalu, w sytuacji, gdy z różnych powodów będą chcieli lub musieli przenieść placówkę.

Przedstawiciele samorządu aptekarskiego byli jednak przeciwni przenoszeniu istniejących aptek z wyłączeniem restrykcji demograficzno-geograficznych. Ich zdaniem przyniosłoby to więcej wad niż zalet.

- Mówimy w tej chwili o ust. 3, który powodowałby tworzenie dualizmu prawnego, ponieważ okazałoby się, że nagle w przypadku wszystkich zezwoleń wydanych przed dniem wejścia w życie ustawy te spółki mogłyby się przekształcać i omijać wszelkie inne zasady, ponieważ ich nie dotyczyły przepisy tej ustawy– twierdzi Marek Tomków, reprezentant Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Do dyskusji włączył się także Andrzej Bednarz, wicedyrektor Śląskiej Izby Aptekarskiej, który twierdzi, że regulacja będzie chronić małe, osiedlowe apteki przed wpływem wielkich, korporacyjnych sieci farmaceutycznych, które dotychczas niszczyły lokalną konkurencję bardzo niskimi cenami.

- Dział farmaceutyczny nie może kierować się jedynie chęcią pomnażania zysku, bo jest swego rodzaju misją publiczną – powiedział.

Więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH