Przepisy o 1 procencie: potrzebne jest jednolite orzecznictwo

PRAWO

Autor: LJ   16-03-2021, 13:09

Przepisy o 1 procencie: potrzebne jest jednolite orzecznictwo GIF chce jednolitego orzecznnictwa w przypadkach o jednym procencie (fot. LJ)

GIF wystąpił do Naczelnego Sądu Administracyjnego o tzw. wyrok siódemkowy, czyli wiążącą uchwałę ujednolicającą orzecznictwo w zakresie przepisów antykoncentracyjnych.

Parlamentarne Zespoły: ds. Ochrony Praw Konsumentów i Przedsiębiorców oraz ds. Polityki Lekowej opublikowały komunikat z wczorajszego (15 marca) posiedzenia zespołów.

Marcin Antoniak, mecenas z Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego przytoczył dane dotyczące rynku aptek z lat 2016-2020. Zgodnie z tymi danymi w ciągu czterech lat z rynku z różnych powodów zniknęły 2 942 apteki.

Przedstawił też informację, jakie były powody cofnięcia zezwoleń na prowadzenie aptek w latach 2016-2020. Okazuje się, że najwięcej było efektem rezygnacji z prowadzenia działalności. Odnotowano sześć cofnięć z powodu wejścia w życie Apteki dla Aptekarza i 29 z powodu naruszenia przepisów o 1 procencie.

Wyrok siódemkowy
Przedstawiciel Głównego Inspektora Farmaceutycznego poinformował, że Inspekcja działa zgodnie z objaśnieniami prawnymi Ministerstwa Zdrowia. Jednocześnie dodał, że GIF wystąpił do Naczelnego Sądu Administracyjnego o tzw. „wyrok siódemkowy", czyli wiążącą uchwałę ujednolicającą orzecznictwo w zakresie przepisów antykoncentracyjnych zakazujących prowadzenia na terenie województwa prowadzenia więcej niż 1% aptek ogólnodostępnych.

- To, że apteka znika z rynku to w wielu przypadkach decyzja samodzielna, biznesowa przedsiębiorcy. To nie rola inspekcji wnikać czy to była decyzja biznesowa, bo ktoś nie wytrzymał konkurencji - mówił mecenas.

– Rolą Głównego Inspektora Farmaceutycznego jest rola regulatora, czyli weryfikowanie przestrzegania funkcjonującego przyjętego przez polski parlament obowiązującego prawa. (...) Przepisy ustawy „Apteka dla Aptekarza" wprowadziły istotną zmianę co do zakresu wymogów o charakterze podmiotowym zmieniającą zasady dostępności do obrotu detalicznego. Trzeba pamiętać, że nie był to projekt rządowy, nie był to projekt prowadzony przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, był to projekt poselski.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH