Przepisy o RDL weszły w życie

PRAWO

Autor: MAK,PAP/rynekaptek.pl   24-07-2017, 08:24

Przepisy o RDL weszły w życie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przepisy umożliwiające wydawanie indywidualnej zgody na pokrycie kosztu leku, jeżeli jest to niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta weszły w życie w niedzielę (23 lipca). Nowa regulacja ma ułatwić dostęp do terapii niestandardowych - przypomina PAP.

Jak już informowaliśmy, zgoda ministra na pokrycie kosztu leku będzie wydawana wyłącznie dla środka, który jest dopuszczony do obrotu w Polsce i dostępny na rynku. Jeśli więc lek nie został jeszcze zarejestrowany i jest np. w fazie badań klinicznych, wówczas jego zakup nie będzie finansowany przez NFZ. Refundowane mogą być tylko te terapie, których skuteczność została potwierdzona.

Na nowelizacji mają skorzystać ciężko chorzy pacjenci, potrzebujący leku lub technologii medycznej, które nie są finansowane ze środków publicznych. W takiej sytuacji często znajdują się osoby cierpiące na choroby rzadkie, np. na rdzeniowy zanik mięśni, chorobę Fabry'ego lub chorobę Niemanna-Picka.

- Ta nowelizacja jest dobrze przygotowana - zapewniał w kwietniu br. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

Dodał, że ratunkowy dostęp do technologii lekowych (RDL) obejmuje m.in. wydanie zgody na finansowanie ze środków publicznych leków, których nie ma w wykazie świadczeń gwarantowanych.

- Warunkiem wydania przez ministra zdrowia takiej indywidualnej zgody jest udowodniona skuteczność kliniczna danej terapii oraz wcześniejsze wyczerpanie wszelkich metod leczenia dostępnych w ramach świadczeń gwarantowanych - powiedział Radziwiłł.

"Wprowadzenie zgody indywidualnej na 3-miesięczną terapię lub trzy cykle leczenia ma służyć zapewnieniu kontroli nad wydatkowanymi środkami. Przewiduje się uproszczone zasady finansowania kontynuacji terapii przy założeniu, że jej skuteczność zostanie potwierdzona przez lekarza prowadzącego leczenie" - czytamy w uzasadnieniu nowelizacji.

Radziwiłł podkreślał, że "wracamy do pewnej tradycji". - Kiedyś nazywano to terapią niestandardową. Od wejścia w życie w 2012 r. ustawy refundacyjnej pacjenci cierpiący na nietypowe lub rzadkie choroby nie mogą korzystać z tej drogi do skutecznych terapii, gdyż minister zdrowia nie miał narzędzia do wdrożenia takiej indywidualnej procedury - przypominał Radziwiłł.

Zwrócił uwagę, że zgodnie z planowaną nowelizacją koszt farmakoterapii w ramach RDL będzie zwracany przez NFZ w trybie postępowania administracyjnego, na podstawie rachunku lub faktury.

Łatwiejszy ratunkowy dostęp do technologii lekowych wprowadza ta sama nowelizacja, która ogranicza dostęp do antykoncepcji awaryjnej. Od niedzieli wszystkie leki antykoncepcyjne można kupić tylko na receptę. Może ją wypisać każdy lekarz, nie tylko ginekolog.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH