Punkty apteczne: jeśli będą zmiany w wykazie leków, to nie rewolucyjne

PRAWO

Autor: sejm/ rynekaptek.pl   02-11-2020, 11:32

Punkty apteczne: jeśli będą zmiany w wykazie leków, to nie rewolucyjne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obecnie trwają prace nad koncepcją uaktualnienia wykazu produktów leczniczych dostępnych w punktach aptecznych i sprzedaży pozaaptecznej. Jest możliwe, że zmiany w tym zakresie zaszłyby w 2021 roku - informuje resort zdrowia.

Mając na uwadze powyższe oraz to, że celem Ministra Zdrowia nie powinno być rozszerzanie zakresu produktów leczniczych dostępnych w sprzedaży pozaaptecznej, kolejni Ministrowie Zdrowia nie podejmowali w przeszłości działań w kierunku corocznych aktualizacji wykazów tych produktów.

Niemniej jednak - jak przyznaje MZ - obecnie trwają prace nad koncepcją uaktualnienia wykazu produktów leczniczych dostępnych w punktach aptecznych i sprzedaży pozaaptecznej. Jest możliwe, że zmiany w tym zakresie zaszłyby w 2021 roku.

Natomiast - jak dodaje resort zdrowia - jeżeli zmiany w tym zakresie faktycznie nastąpią, to nie dokonają one rewolucji w zakresie tego, jakie produkty staną się dostępne w sprzedaży pozaaptecznej, czy w punktach aptecznych.

"Nie ma żadnych wiarygodnych i miarodajnych danych wskazujących w sposób niebudzący wątpliwości, że jedynym czy choćby głównym źródłem leków dla pacjentów wiejskich są zlokalizowane na wsiach punkty apteczne. Tego rodzaju tezy mogły być prawdą kilkadziesiąt lat temu, kiedy samych aptek ogólnodostępnych było niewiele, a tym samym odległości między nimi dość duże, w tym dla mieszkańców wsi. Obecnie aptek jest pięciokrotnie więcej niż jeszcze 20 lat temu, funkcjonują one również na wsiach a punktów aptecznych ponad 6 krotnie mniej niż aptek. Mobilność ludzi, także mieszkańców wsi, jest nieporównywalnie większa niż kiedyś" - uzasadnia MZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH