Punkty apteczne: która ustawa im zaszkodzi?

PRAWO

Autor: Piotr Przeniosło/rynekaptek.pl   20-10-2010, 12:20

Punkty apteczne: która ustawa im zaszkodzi? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z przepisami projektu ustawy o refundacji leków, apteka lub punkt apteczny są zobowiązane podpisać umowę z NFZ. Jednak punkty apteczne nie spełniają wymogów stawianych w przepisach ustawy. Ministerstwo Zdrowia miało przekazać technikom farmaceutycznym informację, że te przepisy zostaną pominięte.

Projekt ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych określa wyraźnie sposób sprzedaży leków na receptę. Aby było to możliwe apteka bądź punkt apteczny musi zawrzeć umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. I tu pojawiają się niejasności.

Prawo wykonywania zawodu to już historia

Paweł Klimczak, prezes zarządu Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekaptek.pl, że prawo wykonywania zawodu w przypadku techników farmaceutycznych to historia sprzed 30 lat.

– Zapis ustawy wyraźnie wskazuje, że chcąc podpisać umowę z Funduszem kierownik musi wykazać się prawem wykonywania zawodu. Już od połowy 80-tych lat w przypadku techników nie są wystawiane takie zapisy – wyjaśnia Klimczak.

Dominik Żyro, wiceprezes Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP dodaje, że w ówczesnych czasach takie „tytuły" nadawało prezydium rad narodowych z wielkimi honorami.

– Obecnie technicy otrzymują dyplom ukończenia szkoły policealnej, a także dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. To jest sprzeczne z zapisami proponowanymi w ustawie. Jednak jak dowiedzieliśmy się na spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia, te przepisy mają zostać pominięte. Jak zatem mamy to rozumieć? – zastanawia się Dominik Żyro.

Zmiana za zmianą

Zarówno Paweł Klimczak, jak i Dominik Żyro wskazują uwagę na kolejny wymóg, jaki ma być brany pod uwagę w przypadku zawierania umów z płatnikiem.

– Kolejnym dokumentem, który należy przedłożyć płatnikowi, jest pozytywna uchwała okręgowej rady aptekarskiej o rękojmi należytego wykonywania zawodu przez osobę będącą kierownikiem apteki. A przecież my nie mamy żadnego obowiązku być członkami okręgowych rad – zauważa Paweł Klimczak.

Dominik Żyro zastanawia się jednocześnie, czy nie jest to symptom zmiany przepisów ustawy o niektórych zawodach medycznych. – Może to ma nas „wciągnąć" w szeregi izb, abyśmy po prostu opłacali składki – dodaje Żyro.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH