PZ o teleporadach: zamiast wsparcia, mamy kolejny odgórny nakaz

PRAWO

Autor: RCL, PZ/ rynekaptek.pl   14-01-2021, 09:52

PZ o teleporadach: zamiast wsparcia, mamy kolejny odgórny nakaz Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister zdrowia przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach POZ. Zmiana ma na celu usprawnienie kontaktu na linii pacjent - POZ. - Teleporada w ciągu doby? To niewykonalne - komentuje PZ.

Dodaje: - 15 stycznia ruszają zapisy najstarszej grupy seniorów. Wkrótce przychodnie POZ zostaną obciążone dodatkowymi obowiązkami. Będziemy kwalifikować do szczepień i szczepić, do tego dojdzie też sprawozdawczość. (...) Nie spodziewaliśmy się, że zamiast wsparcia, otrzymamy kolejny odgórny nakaz, w dodatku drastycznie mijający się z realiami. Przychodnie POZ mają pod opieką po kilka tysięcy pacjentów, a są praktyki, w których ta liczba jest znacznie wyższa. Coraz więcej z nich wymaga bezpośredniego badania lekarskiego, nie możemy więc realizować wyłącznie teleporad.

Jego zdaniem, wymóg, by pacjent ma uzyskać teleporadę w ciągu doby oznacza, że osoby wymagający osobistej wizyty w wielu przypadkach będą zmuszeni czekać na nią w kolejce.

- A co w takiej sytuacji ze szczepieniami? Projektowane zmiany mogą poważnie zagrozić realizacji Narodowego Programu Szczepień - pyta.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH