PZPPF: jesteśmy za przejrzystością, ale nie za ujawnianiem tajemnic przedsiębiorstw

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   30-11-2017, 10:09

PZPPF: jesteśmy za przejrzystością, ale nie za ujawnianiem tajemnic przedsiębiorstw Z wysoką ostrożnością należy natomiast podejść do kwestii ujawniania tajemnic przedsiębiorców - kwestie rejestracyjne czy miejsce wytwarzania (fot. archiwum)

Odnoszę wrażenie, że to był trochę głuchy telefon, w takim sensie, że druga strona słucha, co mamy do powiedzenia, ale mówimy różnym językiem w tej samej sprawie - opowiada Krzysztof Kopeć, wiceprezes PZPPF. Czego dotyczy jego opnia?

27 listopada w kancelarii Premiera odbyły się konsultacje dotyczące projektu ustawy o jawności życia publicznego. Nieco informacji ze spotkania ujawnił nam Krzysztof Kopeć, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego: - Odnoszę wrażenie, że to był trochę głuchy telefon, w takim sensie, że druga strona słucha, co mamy do powiedzenia, ale mówimy różnym językiem w tej samej sprawie. Była to trochę dyskusja podobna do poprzedniej, choć jej pozytywną kwestią było uwzględnienie części uwag. Dlatego jest nadzieja, że tak samo stanie się teraz.

Tajne umowy staną się jawne?
- Istotna dla nas sprawa to przejrzystość w postępowaniu administracyjnym dotyczącym m.in. decyzji refundacyjnej, czyli ujawnianie informacji w tych postępowaniach - mówi nasz rozmówca i przypomina, że Fundacja na rzecz Przejrzystości w Życiu Publicznym podnosiła, że decyzje dotyczące podwyższenie ceny nie zawierają uzasadnienia. To jest zgodne z kpa, ale z punktu widzenia przejrzystości może budzić wątpliwości.

 - Z wysoką ostrożnością należy natomiast podejść do kwestii ujawniania tajemnic przedsiębiorców - kwestie rejestracyjne czy miejsce wytwarzania. Tymczasem one też mają być jawne. Jako PZPPF jesteśmy za przejrzystością, ale nie za ujawnianiem tajemnic przedsiębiorstwa, które mogłyby utrudniać albo powodować zakłócenia w konkurencji – mówi wiceprezes Związku.

Również innowacyjni producenci leków w propozycji, by ograniczenie prawa dostępu do informacji publicznej z uwagi na ochronę prywatności osoby fizycznej bądź tajemnicę przedsiębiorcy nie dotyczyło postępowań administracyjnych, widzą zagrożenie.

- To oznacza, że w szczególności ujawnieniu jako informacja publiczna podlegać będą w całości i bez ograniczeń decyzje administracyjne wydawane w takich postępowaniach, których załącznikami są przykładowo porozumienia podziału ryzyka. Indywidualne ustalenia każdego z wnioskodawców z Ministrem Zdrowia w tym zakresie zawierają informacje, które stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa - argumentuje Bogna Cichowska-Duma, prezes ZP Infarma.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH