Rada Konsultacyjna o duloksetynie: nie finansować

PRAWO

Autor: AOTM/rynekaptek.pl   26-05-2010, 08:23

Rada Konsultacyjna o duloksetynie: nie finansować Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rada Konsultacyjna AOTM uznała za niezasadne zakwalifikowanie leku duloksetyna (Cymbalta) w leczeniu bólu w obwodowej neuropatii cukrzycowej u dorosłych.

Zdaniem Rady, brakuje bezpośredniego porównania z innymi produktami leczniczymi stosowanymi w leczeniu bólu w obwodowej neuropatii cukrzycowej u dorosłych, podobnie jak wiarygodnych analiz efektywności kosztowej stosowania duloksetyny w tym wskazaniu.

Wobec istnienia alternatywnych technologii medycznych stosowanych we wnioskowanym wskazaniu oraz bardzo wysokim potencjalnym obciążeniom budżetu NFZ w przypadku refundacji, Rada nie uznała za zasadne zakwalifikowanie duloksetyny we wnioskowanym wskazaniu jako świadczenia gwarantowanego. 

Rada Konsultacyjna równie negatywnie oceniła zasadność finansowania leku escytalopram (Mozarin) w leczeniu depresji w ramach wykazu leków refundowanych.

Zdaniem Rady, nie przedstawiono wiarygodnych danych wskazujących na przewagę escytalopramu nad innymi powszechnie stosowanymi lekami z tej grupy, np. sertraliną, w zakresie efektywności klinicznej oraz bezpieczeństwa stosowania. Ponadto nie przedstawiono danych dotyczących porównania escytalopramu do placebo.

Escytalopram jest selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny (5-HT), charakteryzującym się dużym powinowactwem do pierwotnego miejsca wiązania. Wiąże się także z allosterycznym miejscem na transporterze serotoniny z 1000 razy mniejszym powinowactwem. Hamowanie wychwytu zwrotnego 5-HT jest jedynym prawdopodobnym mechanizmem działania wyjaśniającym właściwości farmakologiczne i kliniczne działanie escytalopramu.

Analiza wpływu na budżet wykazała, że finansowanie escytalopramu na zasadach zaproponowanych przez producenta wiązałoby się ze wzrostem łącznych wydatków płatnika publicznego na wszystkie leki stosowane w MDD o ok. 0,14-0,35 mln złotych w pierwszym roku do ok. 2,72-5,77 mln złotych w piątym roku refundacji, w zależności od scenariusza.

Rada Konsultacyjna uznała natomiast za zasadne zakwalifikowanie leku aprepitant (Emend) w profilaktyce ostrych i późnych nudności i wymiotów związanych z silnie emetogenną chemioterapią w ramach wykazu leków refundowanych, pod warunkiem zapewnienia efektywności kosztowej przez obniżenie ceny leku. 

W swoim stanowisku Rada podkreśla, że rekomendacja dotyczy wyłącznie wnioskowanego wskazania, które obejmowało zapobieganie wczesnym i opóźnionym wymiotom, związanym z przeciwnowotworową chemioterapią u osób dorosłych z zastosowaniem cisplatyny w dawce >70mg/m2. Finansowanie leku w innych wskazaniach nie jest, zdaniem Rady, uzasadnione.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH