Raport PwC: polski rynek badań klinicznych wart jest 860 mln zł

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   06-12-2010, 17:00

Raport PwC: polski rynek badań klinicznych wart jest 860 mln zł

Polska pozostaje największym rynkiem do prowadzenia badań klinicznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Ale możemy przegrać rywalizację o sponsorów z Rosją, Ukrainą czy Turcją.

Przez długie lata tematyka badań klinicznych pozostawała w ukryciu i rzadko było o nich słychać. – W ostatnich trzech latach jest dużo większe zainteresowanie badaniami klinicznymi, głównie ze strony mediów, NFZ i organów kontroli państwowej, w tym NIK, po ujawnieniu pewnych nieprawidłowości w ich prowadzeniu – przypomina Piotr Iwanowski, wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych.

Eksperci zauważają, że przez kilka ostatnich lat mowa była o szacunkach dotyczących polskiego rynku badań klinicznych. - Przez wiele lat pojawiały się powielane przez wszystkich dane: ok. 450 badań klinicznych w Polsce rocznie, ok. 1 mld zł wartości rynku, 30-40 tysięcy pacjentów biorących udział w badaniach. Nie można rozmawiać o problemie, dopóki się go nie pozna – dodaje Wojciech Masełbas, prezes Stowarzyszenia.

Dlatego firma PwC na zlecenie Związku Pracowdawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA wykonała raport „Badania kliniczne w Polsce – Główne wyzwania”.

Takie są fakty
Polski rynek badań klinicznych leków wart jest ok. 860 mln zł i pozostaje największym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej, skupiając  12% badań realizowanych w naszym regionie.

Jednak pozostaje to w dalekiej dysproporcji z wielkością globalnego rynku badań klinicznych, który wart jest 50-80 mld dolarów. W Polsce prowadzonych jest zaledwie ok. 2,5-3 procent wszystkich badań klinicznych na świecie.

W Polsce w 2009 roku zarejestrowano 469 badań klinicznych. W ostatnich latach najbardziej dynamicznie rosła liczba badań I i II fazy. Relatywnie stały poziom utrzymały badania fazy III. Spadek odnotowała liczba badań fazy IV.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH