RCL: projekt zmiany przepisów ws. składu suplementów

PRAWO

Autor: RCL/ rynekaptek.pl   28-09-2017, 09:25

RCL: projekt zmiany przepisów ws. składu suplementów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Dzienniku Ustaw opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie składu oraz oznakowania suplementów diety. Przepisy rozszerzają wykaz form chemicznych składników mineralnych w suplementach.

Nowelizacja wynika z konieczności wykonania postanowień rozporządzenia Komisji (UE) 2017/1203 z 5 lipca 2017 roku.

Europejska regulacja dotyczyła krzemu organicznego (monometylosilanetriolu) i soli wapniowych fosforylowanych oligosacharydów (POs-Ca®) dodawanych do żywności i stosowanych w produkcji suplementów diety.

Zmiany wprowadzone w dyrektywie rozporządzeniem nr 2017/1203 dotyczą rozszerzenia wykazu form chemicznych składników mineralnych, które mogą być stosowane w produkcji suplementów diety, o krzem organiczny (monometylosilanetriol) i sole wapniowe fosforylowanych oligosacharydów.

Projektowane rozporządzenie może pozytywnie wpłynąć na rozwój mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, bowiem rozszerza wykaz form chemicznych składników mineralnych.

Projekt nie zawiera przepisów przejściowych, ponieważ wprowadzane zmiany nie przewidują ograniczeń w stosowaniu określonych substancji w suplementach, a jedynie rozszerzają wykaz form chemicznych składników mineralnych zgodnie z opinią Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności.

Więcej: http://legislacja.rcl.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH