Recepty Rpw z datą realizacji

PRAWO

Autor: Śląska Izba Aptekarska/rynekaptek.pl   18-03-2011, 13:09

Recepty Rpw z datą realizacji Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W związku z nieprawidłowościami pojawiającymi się podczas przepisywania recept Rpw z datą realizacji "od dnia", jak i późniejszą niejednolitą realizacją przedmiotowych recept w aptekach, NFZ przypomina stanowisko własne oraz Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.

Departament Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia podziela opinię Biura Prawnego Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącą interpretacji rozporządzeń Ministra Zdrowia z dnia 17.05.07 i z dnia 11.09.06.

Zapis par. 8 ust. 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17.05.07 w sprawie recept lekarskich, który stanowi, iż „osoba wystawiająca receptę może wystawić trzy recepty na kolejne miesięczne kuracje, określając dzień, od którego może nastąpić realizacja” nie ma zastosowania do recept Rpw.

Zgodnie z par. 10 ust 1  rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 11.09.06 w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii I i preparatów zawierających te środki lub substancje, recepty, na których przepisano preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N lub substancje psychotropowe grupy II-P są realizowane nie później niż w ciągu 14 dni od daty ich wystawienia.

Powyższe jednoznacznie wskazuje, iż w przedmiotowym przypadku termin ważności recepty liczony jest od daty jej wystawienia. Nie ma możliwości wystawienia trzech recept Rpw przez lekarza na trzy kolejne miesięczne kuracje, wskazując datę ich realizacji, ponieważ nie będzie można ich zrealizować w terminie 14 dni liczonym od daty wystawienia.   

Więcej: www.katowice.oia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH