Recepty zaocznie: słowo ministra też ważne, ale lekarze chcą widzieć przepis

PRAWO

Autor: Katarzyna Lisowska/rynekaptek.pl   19-04-2011, 07:58

Recepty zaocznie: słowo ministra też ważne, ale lekarze chcą widzieć przepis Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z powodu braku jasnych przepisów określających zasady wystawiania recept osobom przewlekle chorym, Federacja Porozumienie Zielonogórskie zaleciła swoim lekarzom wstrzymanie się od zaocznego przepisywania leków. W opinii Porozumienia w obecnym systemie prawnym takie działanie jest niezgodne z prawem. Ministerstwo zdrowia uspokaja, ale lekarze chcą jasnego komunikatu.

- Minister Ewa Kopacz dopuściła możliwość zaocznego wystawiania recept dla osób chorych przewlekle, jednak za tym twierdzeniem nie poszły żadne faktyczne uregulowania prawne, a wobec tego nas obowiązują nadal przepisy, które bezwzględnie wskazują na konieczność wizyty i przebadania pacjenta przed przepisaniem leków - mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

W marcu, na skutek kontroli NFZ, część oddziałów regionalnych Funduszu wydała zalecenia, by nie wystawiać recept bez przebadania pacjenta. Kontrole płatnika miały na celu sprawdzenie - w oparciu o dokumentację - prawidłowości przepisywania leków refundowanych.

NFZ skontrolował
Jak informuje Wanda Pawłowicz, rzecznik Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w 2010 roku kontrole Funduszu wykazały, że na podstawie recept bez odpowiedniej dokumentacji wydano niezasadnie w województwie ponad 4 mln zł.

Podczas kontroli Fundusz wykrył m.in. przypadek wypisywania leków dla pacjenta, który nie żył od dwóch lat. Lekarz, na podstawie zapisów na przynoszonej przez rodzinę kartce, nadal wypisywał mu leki.

- Teraz lekarz musi zwrócić ponad 17 tys. zł z tytułu nienależnej refundacji za leki, a my skierowaliśmy sprawę do prokuratury - przyznała Pawłowicz.

Konieczność wizyty u lekarza w celu otrzymania recepty, od lat jest zapisana w ustawie o zawodzie lekarza oraz rozporządzeniach ministerialnych.

I tak chociażby w art. 42 ustawy z 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty (DzU z 2008r. nr 136, poz. 857 z późn. zm.) czytamy : "Lekarz orzeka o stanie zdrowia określonej osoby po uprzednim, osobistym jej zbadaniu, z zastrzeżeniem sytuacji określonych w odrębnych przepisach."

4 marca na na stronie mazowieckiego oddziału NFZ pojawił się komunikat, w którym przypomniano, że "wystawianie recept bez osobistego zbadania przez pacjenta tj. w ramach porady lekarskiej (...), stanowi generowanie nienależnej refundacji". Za co grożą wysokie kary.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH