Recydywista w łamaniu kwarantanny ukarany - równowartość 135 tys. zł

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   28-01-2021, 14:03

Recydywista w łamaniu kwarantanny ukarany - równowartość 135 tys. zł Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tajwańczyk został ukarany przez władze grzywną w wysokości 1 miliona dolarów tajwańskich (ok. 135 tys. zł) za to, że siedmiokrotnie opuścił pokój, w którym miał odbywać kwarantannę.

Według lokalnych mediów mężczyzna odbywał kwarantannę w mieście Taichung na zachodzie kraju. Oprócz kary został on ostatecznie umieszczony w specjalnym ośrodku kwarantanny do czasu jej zakończenia.

Burmistrz miasta podkreślił, że takie zachowanie zagraża wszystkim mieszkańcom Tajwanu i nie będzie tolerowane przez władze.

Mężczyzna odbywał kwarantannę we własnym mieszkaniu po powrocie z podróży służbowej z Chin 21 stycznia. Według mediów mężczyzna miał opuszczać miejsce kwarantanny aż siedem razy w ciągu trzech dni - w tym czasie udał się m.in. na zakupy. Pomimo zwrócenia uwagi przez sąsiada nie zaprzestał łamania zasad kwarantanny.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi aktualnie na Tajwanie każda osoba wracająca do kraju musi przejść obowiązkową, 14-dniową kwarantannę, podczas której nie może opuszczać jednego miejsca. Kwarantannę można odbywać we własnym mieszkaniu pod warunkiem, że posiada się osobny i odizolowany od innych współlokatorów pokój z łazienką. Osoby bez takich warunków mieszkaniowych mogą odbyć kwarantannę w specjalnie przygotowanych do tego hotelach oraz ośrodkach. Po odbyciu kwarantanny obowiązuje również 7-dniowy okres samoobserwacji, podczas którego nie należy przebywać w miejscach publicznych, i na zewnątrz zawsze nosić maseczkę.

Mężczyzna będzie musiał również zapłacić całą kwotę za kwarantannę - rząd pokrywa do 1 tys. tajwańskich dolarów dziennie (ok. 120 zł) dla wszystkich obywateli i rezydentów, którzy przebywają na kwarantannie w domu lub hotelu.

Od 1 grudnia na Tajwanie zostały prewencyjnie zwiększone restrykcje mające na celu przeciwdziałanie Covid-19. Powrócił bezwzględny nakaz noszenia maseczek w prawie wszystkich miejscach publicznych. Od 1 stycznia wprowadzono zakaz wjazdu dla obcokrajowców - do kraju mogą przyjeżdżać tylko rezydenci, dyplomaci, małżonkowie obywateli Tajwanu oraz osoby ze specjalnymi pozwoleniami. Nowe obostrzenia są odpowiedzią na szczyt sezonu chorobowego oraz przypadający na luty sezon świąteczny - Księżycowy Nowy Rok, podczas którego co roku podróżuje najwięcej mieszkańców wyspy.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH