Prace nad pakietem ustaw zdrowotnych w Sejmie mają się ku końcowi. W czwartek (17 marca) odbywa się drugie czytanie projektów. Największe kontrowersje budzi tzw. ustawa refundacyjna.
Do tzw. ustawy refundacyjnej to wiele uwag do niej pojawiło się ze strony przemysłu farmaceutycznego oraz pracodawców. Ich zdaniem ustawa refundacyjna grozi wzrostem obciążeń pacjentów i rynku, a jej skutki będą odwrotne od zakładanych przez autorów ustawy.
Przemysł uważa, że ustawa spowoduje zwiększenie współpłacenia za leki refundowane przez pacjentów i ograniczy dostęp do nowoczesnych terapii.
Ustawa zakłada m.in. zmniejszenie i zamrożenie budżetu refundacyjnego na poziomie 17% kwoty przeznaczonej na świadczenia opieki zdrowotnej; wprowadzenie 3% podatku naliczanego od obrotu aptecznego lekami refundowanymi; wprowadzenie mechanizmu payback gwarantującego zwrot do NFZ kosztów poniesionych za leki wykorzystane przez pacjentów, jeśli przekroczony został założony limit kwotowy na dane grupy lekowe oraz obniżenie marży hurtowej.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych