Refundowane psychotropy na czarnym rynku. MZ: problem znamy i się nim zajmiemy

PRAWO

Autor: Sejm, TOK FM/ rynekaptek.pl   16-12-2020, 13:02

Refundowane psychotropy na czarnym rynku. MZ: problem znamy i się nim zajmiemy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Posłanka zareagowała na reportaż dotyczący procederu Doctor Shopping, który umożliwia osobom uzależnionym pozyskanie dużej liczby recept na refundowane leki psychotropowe, a następnie ich odsprzedaż dla zysku. Spytała, co na to resort zdrowia.

Posłanka Katarzyna Kotula zareagowała na reportaż wyemitowany w listopadzie na antenie radia Tok FM dotyczący nadużyć i marnowania środków publicznych w związku z lekami psychotropowymi. Proceder związany jest ze zjawiskiem tzw. Doctor Shopping.

Do lekarza zgłaszają się uzależnieni po recepty na środki psychoaktywne. Tyle że ich celem nie jest zaopatrzenie się w leki tylko na własny użytek. Po wykupieniu ich w aptece, odsprzedają preparaty na czarnym rynku innym nabywcom.

Zaświadczenie od lekarza specjalisty pozwala kupować clonazepam z refundacją. Opakowanie kosztuje wtedy 3,20 zł. Jeden z informatorów reportażu opowiadał, że miał 16 przychodni, które raz w miesiącu odwiedzał. W każdej dostawał recepty na clonazepam.

Na zjawisko zwrócił uwagę farmaceuta ze stołecznej apteki na Pradze, w której dochodziło do nadmiernej skali sprzedaży: - Wystarczyło mieć to zaświadczenie od specjalisty, znać topografię przychodni, POZ-etów i szpitali i uprawiać turystykę receptową - mówi aptekarz. Rekordziści tylko w jego aptece realizowali recepty na 60, czasem 70 opakowań.

Zaczął alarmować NFZ o podejrzanym procederze od 2017 roku. NFZ zbadał sprawę i przekazał swoje ustalenia organom ścigania. - Skala nadużyć jest duża. W zeszłym roku przekazaliśmy policji informacje o ponad setce przypadków w zakresie czterech substancji na kwotę 14 milionów złotych refundacji - mówi Filip Urbański, wicedyrektor departamentu analiz i innowacji NFZ.

W związku z reportażem posłanka zapytała ministra zdrowia, kiedy będą opracowane i dostępne wnioski z analizy raportów przekazanych do ministerstwa przez Departament Analiz i Innowacji Narodowego Funduszu Zdrowia oraz jakie działania legislacyjne zamierza podjąć rząd w celu rozwiązania tego problemu?

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH