Refundowane psychotropy na czarnym rynku. MZ: problem znamy i się nim zajmiemy

PRAWO

Autor: Sejm, TOK FM/ rynekaptek.pl   16-12-2020, 13:02

Refundowane psychotropy na czarnym rynku. MZ: problem znamy i się nim zajmiemy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Posłanka zareagowała na reportaż dotyczący procederu Doctor Shopping, który umożliwia osobom uzależnionym pozyskanie dużej liczby recept na refundowane leki psychotropowe, a następnie ich odsprzedaż dla zysku. Spytała, co na to resort zdrowia.

Odpowiedział wiceminister Maciej Miłkowski: - Temat poruszany na łamach TOK FM zarówno w reportażu „Doktor Shopping” oraz audycji związanej bezpośrednio z tym reportażem jest tematem ważnym z punktu widzenia istoty problemu uzależnień i jest znany ministerstwu.

Przyznał, że tym tematem zajmował się Zespół Zadaniowy "Efekt Zdrowie" powołany w 2018 roku, którego wnioski zostały przekazane do odpowiednich organów.

Zwrócił też uwagę na rolę aptek w tym zakresie. Ta ma m.in.obowiązek:

a) gromadzić i przekazywać Funduszowi, rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym na dzień przekazania, informacje zawarte w treści poszczególnych zrealizowanych recept na refundowane leki,

b) udostępniać do kontroli dokumentację, którą apteka jest obowiązana prowadzić w związku z realizacją umowy, i udzielać wyjaśnień w zakresie związanym z realizacją recept podlegających refundacji.

W ocenie ministra, wyłapywanie takich nieprawidłowości będzie łatwiejsze dzięki e-recepcie i wprowadzeniu elektronicznego taksowania recept przez apteki w czasie realizacji recepty (Dokument Realizacji Recepty (DRR).

"W tym miejscu chciałbym zapewnić, że problem będący przedmiotem reportażu nie został odłożony i jest on analizowany celem ewentualnego podjęcia innych działań, w tym legislacyjnych" - zapewnia wiceminister.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH