
Niezastosowanie się do przepisów prawa, tak jak w przypadku każdego innego łamania prawa, stanowi przesłankę do wyciągnięcia konsekwencji – wskazuje Katarzyna Głowała, wiceminister zdrowia, w odniesieniu do stosowania klauzuli sumienia przez aptekarzy.
Jak pisaliśmy, resort zdrowia nie wskazuje konkretnie, jak widzi funkcjonowanie klauzuli sumienia w aptekach. Przytacza aktualny stan prawny, który określa sytuacje odmowy wydania leków, w tym preparatów antykoncepcyjnych.
W odpowiedzi na interpelację poselską, wiceminister zdrowia Katarzyna Głowała podaje kolejne akty prawne odnoszące się do kwestii wydawania z apteki produktów leczniczych.
Przytacza przepis art. 95 ustawy Prawo farmaceutyczne, który mówi, że „apteki ogólnodostępne są obowiązane do posiadania produktów leczniczych i wyrobów medycznych w ilości i asortymencie niezbędnym do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych miejscowej ludności”.
Przepis art. 95a ust 1 ustawy Prawo farmaceutyczne stanowi, że w przypadku, gdy podmiot prowadzący aptekę, punkt apteczny lub dział farmacji szpitalnej, nie może wykonać obowiązku zapewnienia dostępu do preparatu wydawanego na receptę, jest obowiązany w ciągu 24 godzin do poinformowania o tym za pośrednictwem ZSMOPL właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, który ustala przyczyny braku tego dostępu.
- Obowiązujące przepisy prawa nakładają na apteki obowiązek zapewnienia pacjentom dostępności do wszystkich leków dopuszczonych do obrotu w Polsce. Niezastosowanie się do przepisów prawa, tak jak w przypadku każdego innego łamania prawa, stanowi przesłankę do wyciągnięcia konsekwencji wobec sprawcy – uzasadnia przedstawicielka resortu zdrowia.
Całość odpowiedzi: http://www.sejm.gov.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych