Resort zdrowia tłumaczy i uspokaja: nie będzie kary więzienia za błędy w receptach...

PRAWO

Autor: Ryszard Rotaub/rynekaptek.pl   03-02-2011, 13:50

Resort zdrowia tłumaczy i uspokaja: nie będzie kary więzienia za błędy w receptach...

Kilka tysięcy lekarzy podpisało się pod petycją do minister zdrowia przeciwko niektórym zapisom projektu tzw. ustawy refundacyjnej, która - zdaniem autorów listu - przewiduje karę od 6 miesięcy do 8 lat więzienia za błędne wypisanie recepty.

- Lekarze, którzy przygotowali petycję, nie zrozumieli zapisów projektu ustawy - ocenia Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

„Błędne wprowadzenie danych może dla pacjenta oznaczać wykupienie leku za 100 proc. jego ceny – mimo przysługującej mu zniżki, a dla lekarza karę osadzenia w więzieniu obok najgorszych złoczyńców – morderców i pedofilów!” – przeczytać można w liście towarzyszącym petycji, który opublikował społecznościowy portal dla lejarzy konsylium24.pl.

Nie pójdą siedzieć
– Lekarze, którzy przygotowali petycję, nie zrozumieli zapisów projektu ustawy. Jest w nim mowa o karach za fałszowanie recept i przestępstwa korupcyjne, a nie za błędy w wypisywaniu recept – powiedział Piotr Olechno, rzecznik resortu zdrowia.

To samo wynika z ekspertyzy przygotowanej dla Naczelnej Rady Lekarskiej. W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej NRL zaznaczono, że „zarówno obowiązujące przepisy Kodeksu karnego i przepisy projektu ustawy refundacyjnej nie stanowią podstawy do odpowiedzialności karnej lekarza, gdy wystawi on receptę niezgodnie z wymogami umowy zawartej z NFZ albo odpowiednimi przepisami prawa.”

Jednak próby wyjaśnienia tej kwestii wydają się bezskuteczne, a dotyczy ona jednej z najważniejszzych ustaw z tzw. pakietu zdrowotnego. Kiedy dzisiaj, 3 lutego przed południem zajrzeliśmy na stronę konsylium24.pl, pod apelem do MZ podpisanych było 6571 lekarzy, kilka godzin później – 6587.

Nie pomagają nawet jednoznaczne wypowiedzi prezesa NRL Macieja Hamankiewicza, że petycja przygotowana przez portal niepotrzebnie wywołuje panikę, bo więzienie za pomyłkę lekarzowi nie grozi.

Konsylium postanawia zmienić treść listu

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH