Rozporządzenie MZ ws. refundacji pomp insulinowych

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   04-01-2011, 18:36

Rozporządzenie MZ ws. refundacji pomp insulinowych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rozporządzenie dotyczące refundacji pomp insulinowych trafiło we wtorek (4 stycznia) do Rządowego Centrum Legislacji - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Po wprowadzeniu redakcyjnych poprawek i podpisaniu przez minister zdrowia, wejdzie w życie w ciągu 30 dni.

Po wejściu w życie rozporządzenia, refundowane będą pompy insulinowe i ich osprzęt dla osób do 26. roku życia. Do tej pory NFZ finansował zakup pomp tylko w przypadku chorych do 18. roku życia.

- Rozporządzenie powinno wejść w życie niebawem - powiedział wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

- RCL ma na wprowadzenie ewentualnych poprawek siedem dni, potem rozporządzenie będzie wymagało już tylko podpisu minister zdrowia Ewy Kopacz i po upłynięciu 30-dniowego vacatio legis wejdzie w życie - dodał.

Na liście refundacyjnej, która weszła w życie 30 grudnia 2010 roku, nie znalazły się także - wbrew wcześniejszym zapowiedziom MZ - tzw. długo działające analogi insulinowe. MZ zapowiedziało, że zostaną wpisane do programu terapeutycznego, do którego pacjenci będą kwalifikowani przez lekarzy diabetologów. Projekt ma zacząć funkcjonować w pierwszym kwartale 2011 roku - zapowiedziało MZ.

Cukrzyca jest nieuleczalną, przewlekłą chorobą spowodowaną zaburzeniami metabolizmu cukru - glukozy. Występuje w kilku podstawowych typach, ale zawsze objawia się podwyższonym poziomem glukozy we krwi - bardzo niebezpiecznym dla nerek, układu krążenia i siatkówki oka. W Polsce na cukrzycę chorują ponad 2 miliony osób, z czego 90 proc. na cukrzycę typu II, na którą zapada się w wieku dojrzałym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH