RPD sugeruje reakcję prezydenta ws. kobiet pijących w ciąży alkohol

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   08-09-2017, 08:38

RPD sugeruje reakcję prezydenta ws. kobiet pijących w ciąży alkohol Założeniem opracowanego projektu ustawy jest ochrona dobra dziecka nieurodzonego oraz małoletniej kobiety w ciąży

Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do prezydenta o rozważenie podjęcia inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do ochrony dzieci nieurodzonych przed konsekwencjami picia przez kobiety w ciąży alkoholu, zażywania narkotyków i innych substancji powodujących trwałe uszkodzenie płodu.

- Istotnym novum jest wprowadzenie w projekcie środka zabezpieczającego w postaci tymczasowego zarządzenia o umieszczeniu kobiety w ciąży na leczeniu szpitalnym w oddziale zamkniętym we wskazanym zakładzie leczniczym na czas trwania postępowania. Sąd może podjąć taką decyzję tylko wtedy, gdy jest to konieczne dla ochrony życia lub zdrowia dziecka nieurodzonego lub dla ochrony życia lub zdrowia kobiety w ciąży, jeżeli jest ona małoletnią - czytamy w wystąpieniu.

Według Michalaka, wykonanie zarządzenia o poddaniu się przez kobietę w ciąży leczeniu szpitalnemu odbywać się będzie w ściśle określonych zakładach leczniczych. Jest to związane z podejmowaniem wobec niej różnych form pomocy i wsparcia, w tym także odpowiedniej opieki lekarskiej nad dzieckiem nieurodzonym i nad kobietą w ciąży.

Z powyższych względów konieczne jest - w ocenie rzecznika praw dziecka - stworzenie w wyznaczonych zakładach leczniczych warunków dla realizacji tego środka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH