RPO interweniuje ws. izolacji kobiet pijących alkohol w ciąży

PRAWO

Autor: PRO/rynekaptek.pl   16-10-2017, 12:21

RPO interweniuje ws. izolacji kobiet pijących alkohol w ciąży Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przymusowa izolacja kobiet pijących alkohol, używających narkotyków lub innych substancji psychoaktywnych w czasie ciąży byłaby nieproporcjonalną ingerencją w sferę wolności jednostki – wskazuje RPO w piśmie do Rzecznika Praw Dziecka.

Adam Bodnar skierował pismo do Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka w związku z projektem ustawy o przymusowej izolacji kobiet pijących alkohol i używających narkotyków podczas ciąży, który RPD wysłał Prezydentowi Andrzejowi Dudzie z prośbą o przedstawienie go Sejmowi.

W ocenie Adama Bodnara, choć projekt RPD stanowi próbę odpowiedzi na istotny problem społeczny i zmierza do ochrony niezwykle ważnego dobra, jakim jest zdrowie i życie dzieci, w obecnym kształcie budzi zbyt istotne wątpliwości co do jego zgodności z Konstytucją RP i wiążącymi Polskę umowami międzynarodowymi.

Dalej pisze, iż zaproponowana regulacja może naruszać prawo do wolności osobistej, godności człowieka, czy też budzić wątpliwości co do proporcjonalności środka polegającego na faktycznym pozbawieniu wolności do deklarowanego celu.

Rzecznik jednak dostrzega potrzebę zajęcia się problemem i proponuje debatę na temat przeciwdziałania alkoholowemu zespołowi płodowemu (tzw. FAS).

Zwraca też uwagę na możliwości obecnego prawa:

"Wiele można by osiągnąć wykorzystując lepiej już istniejące środki w przypadku osób faktycznie uzależnionych od alkoholu lub substancji psychotropowych, jak również przy pomocy działań mniej intruzywnych w przypadku osób, które po alkohol lub narkotyki sięgają jedynie okazjonalnie. Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagę na potrzebę upowszechniania wiedzy na temat skutków picia i używania narkotyków w ciąży " - pisze.

Więcej: https://www.rpo.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH