Ruchy antyszczepionkowe tworzą fałszywą ideologię?

PRAWO

Autor: bydgoszcz.wyborcza.pl/rynekaptek.pl   29-05-2017, 12:14

Ruchy antyszczepionkowe tworzą fałszywą ideologię? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Protestujący i oskarżeni to naiwni, biedni ludzie, padli ofiarą jednego z największych oszustw w nowożytnej historii nauki - czytamy w Gazecie Wyborczej w odniesieniu do ruchów antyszczepionkowych.

– Stop przymusowym szczepieniom. Nasze dzieci to nie króliki doświadczalne – z takimi hasłami przyszli przed kujawsko-pomorski urząd wojewódzki w Bydgoszczy rodzice, którzy nie chcą obowiązkowo zaszczepiać pociech.

Pretekstem do pikiety był proces rodziców 3,5-miesięcznej dziewczynki, którzy za trzy tygodnie staną przed inowrocławskim sądem pod zarzutem narażenia dziecka na utratę zdrowia i życia.

W opinii gazety, protestujący i oskarżeni to naiwni, biedni ludzie, padli ofiarą jednego z największych oszustw w nowożytnej historii nauki. Na tym oszustwie zbudowano cały tzw. ruch antyszczepionkowy.

"Był rok 1998, w naukowym piśmie brytyjskim „The Lancet” niejaki Andrew Wakefield przedstawił, jak to określił, „wyniki żmudnych badań”, w których skupił się na przypadkach 12 chorych. Dowodził, że między tzw. szczepionką skojarzoną przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) a występowaniem autyzmu jest bezpośredni związek" - czytamy.

Dalej: "Na Wyspach wybuchł popłoch, badania Wakefielda wzięli na warsztat naukowcy i dziennikarze śledczy. Jeden z nich, Brian Deer z „Sunday Times”, ujawnił wstrząsające fakty. Wakefield, pod tezę, nie tylko manipulował dokumentacją, ale też fałszował historie chorób pacjentów. Dotyczyło to całej dwunastki badanych. Wyłudzał przy tym pieniądze i od szpitali, w których pracował, i od koncernów farmaceutycznych produkujących szczepionki."

Z tego powodu, w Wielkiej Brytanii powołało specjalną komisję, która zajmowała się antyszczepionkowym oszustwem. Jednak lawina, którą uruchomił oszust z Wysp, na dobre już się toczyła przez świat - pisze  gazeta.

Więcej: http://bydgoszcz.wyborcza.pl

 

 

 czytamy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH