Rynek suplementów diety czeka rewolucja

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   06-10-2010, 17:06

Rynek suplementów diety czeka rewolucja Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do końca 2010 roku zostanie opublikowany wykaz tzw. oświadczeń zdrowotnych produktów żywieniowych. To oznacza, że nie będzie można reklamować suplementów diety w takim zakresie, jak obecnie.

W środkach przekazu zauważalne jest natężenie reklam suplementów diety. Producenci suplementów chcą zdążyć przed zmianą przepisów. Niektórzy z nich posuwają się nawet do notyfikacji swoich produktów jako wyrobów medycznych.

Zgodnie z art. 13 projektu rozporządzenia 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych, państwa członkowskie w ciągu roku od opublikowania rozporządzenia przekazywały Komisji Europejskiej listy oświadczeń zdrowotnych wraz z ich uzasadnieniami naukowymi.

31 stycznia 2010 roku minął termin na przyjęcie przez Komisję Europejską wspólnotowego wykazu „ogólnych” oświadczeń zdrowotnych (tzn. innych niż dotyczących zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci).  Najprawdopodobniej do końca roku KE opublikuje ten wykaz.

Biała lista
W praktyce oznacza to, że na opakowaniach i w reklamach produktów będzie można posługiwać się wyłącznie oświadczeniami zdrowotnymi produktów żywieniowych, które wskazują, że istnieje związek pomiędzy danym środkiem spożywczym a zdrowiem.

Producent suplementu nie będzie mógł dowolnie tworzyć treści reklamowych ani podawać informacji na opakowaniu, które nie znajdują się na tzw. białej liście dopuszczalnych oświadczeń.

– Obecnie emitowane reklamy suplementów diety niosą komunikat, że dany produkt leczy, mimo że nie ma na to naukowego dowodu – stwierdza mecenas Agnieszka Deeg, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH