Rzeszów: 15 listopada wyrok ws. wyłudzania leków

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   09-11-2010, 11:41

Rzeszów: 15 listopada wyrok ws. wyłudzania leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przed Sądem Rejonowym w Rzeszowie zakończył się proces 15 osób oskarżonych o wyłudzenie leków, wartych ok. 370 tys. zł, na szkodę rzeszowskiego NFZ i Skarbu Państwa.

Leki wyłudzono na podstawie ponad 5 tys. fałszywych recept. Wyrok ma zostać ogłoszony 15 listopada. W mowach końcowych prokurator zażądał dla głównego oskarżonego Piotra P. trzech lat pozbawienia wolności, grzywny w wysokości 18 tys. zł oraz obowiązku naprawienia szkody w kwocie 350 tys. zł. W stosunku do pozostałych oskarżonych wnioskował o kary od roku w zawieszeniu na cztery lata do dwóch lat więzienia, a także kary grzywny i obowiązek naprawienia szkody w takich częściach, w jakich się do niej przyczynili.

Natomiast sami oskarżeni i ich adwokaci wnioskowali o uniewinnienie. Jak poinformował PAP wiceprezes sądu Grzegorz Maciejowski, obrońca Piotra P. ponadto poddał pod rozwagę sądu zaistnienie przesłanek do nadzwyczajnego złagodzenia kary i wymierzenie jej w zawieszeniu oraz ewentualne ograniczenie naprawienia szkody do 30 tys. zł.
 
Na ławie oskarżonych zasiadło 4 lekarzy, 6 farmaceutów, 2 techników farmacji, 2 rejestratorki przychodni i kierowca pogotowia ratunkowego. Ten ostatni, Piotr P., odegrał - według prokuratury - decydującą rolę w tej sprawie. Miał on uzyskać ponad 5 tys. recept na leki w całości refundowane, wystawiane na nazwiska osób uprawnionych do pełnej refundacji - inwalidów wojennych i wojskowych - bez ich wiedzy.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH