Sąd: GIS prawidło poinformował o powikłaniach poszczepiennych

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   04-09-2017, 14:40

Sąd: GIS prawidło poinformował o powikłaniach poszczepiennych W ocenie rodziców, grzywny za unikanie szczepień nie zastąpią rzetelnych danych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uznał, że rodzice, którzy złożyli wniosek do sanepidu o udostępnienie informacji dotyczących m.in. liczby odnotowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych w Polsce i państwach UE, zostali w wystarczającym stopniu poinformowani na temat powikłań poszczepiennych.

W reakcji na wezwanie do zaszczepienia dzieci grupa rodziców złożyła do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Łodzi wniosek o udostępnienie informacji o obowiązkowych szczepieniach ochronnych – pisze Rzeczpospolita.

Wniosek liczył dziesięć punktów, dotyczących m.in. liczby odnotowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych w Polsce i państwach UE.

PPIS w Łodzi wskazał wnioskodawcom stronę internetową Państwowego Zakładu Higieny, gdzie m.in. zamieszczane są dane statystyczne dotyczące liczby i rodzaju niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Wnioskodawcy stwierdzili, że na wskazanej stronie brakuje informacji, o które występowali. Nieudzielenie informacji publicznej zgodnie z żądanym zakresem uznali za bezczynność i złożyli skargi do WSA w Łodzi.

Sąd uznał, że żądanie udostępnienia informacji publicznej zostało zrealizowane – i oddalił skargę. Ocenił, że skarżący otrzymali w terminie odpowiedzi na złożone wnioski i udostępniono im informację publiczną poprzez odesłanie do strony internetowej PZH.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH