
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że wykonanie decyzji inspekcji farmaceutycznej o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie apteki spowoduje znaczną szkodę i trudne do odwrócenia skutki, więc warto udzielić właścicielce ochronę tymczasową, do chwili uzyskania ostatecznego wyroku.
WSA odrzucił zażalenie GIF na wyrok sądu I instancji o wstrzymanie wykonania decyzji inspekcji w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki.
W czerwcu 2020 roku GIF wydał taką decyzję, jednak właścicielka apteki wniosła o wstrzymanie wykonania tej decyzji z uwagi na niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody i spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.
Podała, że cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki skutkuje utratą jedynego źródła utrzymania zarówno dla niej i dla jej rodziny. Wskazała również, że prowadząc działalność gospodarczą w aptece uzyskuje miesięczny dochód w wysokości około 20 000 złotych, który uwzględnia na potrzeby spłaty licznych zobowiązań zaciągniętych na nabycie, uruchomienie oraz zapewnienie należytego funkcjonowania apteki.
Właścicielka wyliczała, że miesięcznie ponosi opłaty stałe w wysokości około 4 500 zł, na które składają się m.in. opłaty za czynsz i media. W celu sfinansowania nabycia przedmiotowej apteki i zapewnienia jej dalszego funkcjonowania, zawarła zobowiązania finansowe w postaci umowy pożyczki oraz umowy o kredyt gotówkowy, których łączna kwota wynosi 197 445,54 zł.
Poza tym obciążają ją również inne zobowiązania finansowe, m.in. pożyczka na zatowarowanie apteki, które spłaca z uzyskiwanych przez siebie dochodów z tytułu prowadzenia działalność gospodarczej w aptece.
Ponadto wykazała, że będzie zmuszona ponieść koszty obowiązkowej utylizacji przeterminowanych leków, których wartość szacuje na ponad 10 000 złotych. Wszystkie te okoliczności, w ocenie sądu pierwszej instancji, uzasadniały udzielenie ochrony tymczasowej w postępowaniu sądowym.
W ocenie GIF, właścicielka apteki wskazała na typowe skutki wykonania decyzji cofającej zezwolenie, jak np. koszty utrzymania lokalu oraz wyposażenia apteki do czasu wydania wyroku, kwestię utraty pracy przez osoby zatrudnione w aptece, konieczność spłaty zaciągniętych zobowiązań. W jego ocenie, powołanie się na normalne następstwa wykonania decyzji administracyjnej, nie daje podstaw do zastosowania środka ochrony w postaci wstrzymania jej wykonania.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych