Samorządy sfinansują nocne dyżury, ale będą mogły karać za ich brak?

PRAWO

Autor: Sejm   12-05-2021, 10:02

Samorządy sfinansują nocne dyżury, ale będą mogły karać za ich brak? Kolejna odsłona braku uregulowania nocnych dyżurów aptek (fot. LJ/ PTWP)

Ustawodawca powinien dać samorządom, za pośrednictwem NFZ, narzędzie finansowe pokrywania aptekarzom dyżurów nocnych aptek - uważa poseł. Co w zamian?

Do ministra zdrowia trafiła kolejna petycja poselska w sprawie dyżurów aptek.

Tym razem wystosował ją poseł Wiesław Szczepański, pisując m.in. sytuację aptek w Kościanie.

Apteka to nie placówka państwowej opieki zdrowotnej

Tamtejsza rada powiatu ustalił harmonogram pracy aptek, również w święta i w porze nocnej. Część aptek nie włączyła się do pełnienia dyżurów, informując radnych, że "stanowczo nie akceptują narzuconego im harmonogramu dyżurów, gdyż nie ma on ani medycznego, ani społecznego uzasadnienia".

Nie zgadzają się z decyzją, iż dyżury pełnią tylko apteki na terenie miasta. Tak zresztą jest od 2008 roku - harmonogram całodobowych dyżurów obejmuje tylko apteki w mieście Kościanie.

- Trudno nie zgodzić się z opinią aptekarzy, którzy zauważają, że "(...) pomiędzy aptekami, a starostwem lub radą powiatu nie ma żadnego stosunku zależności lub podległości. Nie jesteśmy służbami państwowymi czy samorządowymi, jak np. Policja, straż miejska i wojsko, a także pogotowie ratunkowe czy szpital utrzymywane z podatków lub składek zdrowotnych, które za odpowiednim wynagrodzeniem świadczą usługę dyżurowania w nocy, w weekendy i dni świąteczne" - cytuje słowa farmaceutów poseł.

Wadliwe przepisy

Obowiązujące przepisy są wadliwe. Dyżury są ustalane przez samorząd powiatowy, który bez odpowiednich regulacji prawnych nie ma możliwości egzekwowania realizacji obowiązku dyżurowania.

Apteki nie otrzymują za dyżury nocne wynagrodzenia, a gdy nie wykonują uchwały rady powiatu, urzędnicy nie mogą w żaden sposób egzekwować prawa.

Sankcje karne i finansowe za brak dyżuru?

Jego zdaniem, ustawodawca powinien dać samorządom, za pośrednictwem NFZ, narzędzie finansowe pokrywania aptekarzom dyżurów nocnych aptek.

- Wówczas samorządy powinny uzyskać też wnioskowane przez nie możliwości sankcji karnych i finansowych względem podmiotów niepodporządkowujących się rygorom ustawy w zakresie dyżurów nocnych aptek - dodaje.

- Być może kwestie kontraktów z aptekami w przedmiocie zakontraktowania usługi nocnych dyżurów powinien przejąć NFZ, a samorząd tylko uchwalałby plan dyżurów nocnych aptek? - proponuje inne rozwiązanie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH