Sanepid kontrolował sposób przechowywania szczepionek w aptece. To nie przejdzie...

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   18-07-2012, 07:24

Sanepid kontrolował sposób przechowywania szczepionek w aptece. To nie przejdzie... Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Inspekcja sanitarna przeprowadziła w jednej z aptek w powiecie pleszewskim kontrolę dotyczącą warunków przechowywania szczepionek. Spotkało się to z reakcją izby aptekarskiej i zapytaniem ze strony inspekcji farmaceutycznej o podstawy prawne wchodzenia sanepidu na pole zastrzeżone dla GIF. Sanepid przyznał, że popełnił błąd.


Prawnik Naczelnej Rady Aptekarskiej, mec. Krzysztof Baka ocenia, że szybka, stanowcza reakcja Izby wynikała z tego, by podobne inicjatywy sanepidu nie powtarzały się w przyszłości.

Konflikt szczepionkowy w tle?
Ponieważ chodziło o kontrolę apteki w zakresie szczepionek, zdarzenie przypomina o ubiegłorocznym sporze szczepionkowym między lekarzami a aptekarzami.

W drugiej połowie ubiegłego roku Federacja Porozumienie Zielonogórskie powołała Komitet Obrony Szczepionek i złożyła propozycje zmian w Prawie Farmaceutycznym dotyczących szczepień. Chodziło o umożliwienie szczepienia pacjentów produktami, które zakupi i przechowa przychodnia.


FPZ wysłała do kancelarii marszałka Sejmu pismo, w którym lekarze przekazali informacje dotyczące wadliwości szczepionek nabywanych przez pacjentów w aptekach. Chodziło o procedury przechowywania i transportu szczepionek. Ich zdaniem, zalecane szczepionki pacjenci muszą sami kupić w aptece i przynieść do lekarza w termotorbie lub przenośnej lodówce, a w domu przechowywać je w lodówce. Użycie źle przechowywanej szczepionki grozi poważnymi powikłaniami.

Takie stanowisko wywołało burzę wśród farmaceutów. Przypomnieli, że ich obowiązkiem jest informowanie pacjentów o prawidłowych warunkach przechowywania wszystkich produktów leczniczych z tzw. zimnego łańcucha dystrybucji (m.in. insulin, maści, kremów) oraz udostępnienie (sprzedaż albo wypożyczenie) opakowań termoizolacyjnych.

- Brak jest oficjalnych doniesień dotyczących wad szczepionek transportowanych przez pacjentów - twierdził farmaceuta Michał Byliniak, który zareagował na zarzuty lekarzy pismem w tej sprawie do b. marszałka Sejmu, Grzegorza Schetyny.

Obie strony widzą problem ze swojego punktu widzenia. Są zgodne co do jednego - ten problem ma podłoże finansowe.

Czytaj też. Szczepionki z ZOZ czy apteki: czystość intencji a problem finansowy

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH