
Inspekcja sanitarna przeprowadziła w jednej z aptek w powiecie pleszewskim kontrolę dotyczącą warunków przechowywania szczepionek. Spotkało się to z reakcją izby aptekarskiej i zapytaniem ze strony inspekcji farmaceutycznej o podstawy prawne wchodzenia sanepidu na pole zastrzeżone dla GIF. Sanepid przyznał, że popełnił błąd.
W opinii aptekarzy, lekarzy do działania sprowokowało wejście w życie zarządzenia prezesa NFZ z grudnia 2010 roku, które ograniczyło możliwości pobierania opłat za szczepienia (przychodnie nadal mogą oferować usługę szczepienia - pacjenci nie otrzymują paragonów za zakup leków, tylko za usługę, w którą cena szczepienia jest wliczona).
GIF nie skontroluje gabinetu
Właścicielem skontrolowanej przez inspektorat sanitarny w Pleszewie jest Anna Gołdyn, b. prezes Kaliskiej Izby Aptekarskiej.
W momencie nasilonej walki między lekarzami a aptekarzami, kiedy część lekarzy odmawiała wykonywania szczepień przy zastosowaniu szczepionek wydanych z aptek ogólnodostępnych, a w przychodniach pojawiały się ogłoszenia informujące o niemożności szczepienia szczepionkami przyniesionymi przez pacjenta z apteki, "ponieważ stwarza to poważne zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia i stanowi naruszenie obowiązujących zasad", odbyła się na ten temat konferencja.
Podczas spotkania prezes Anna Gołdyn zwróciła uwagę na stan prawny.
Jak tłumaczyła, ZOZ-y mogą zakupić pełen asortyment produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych. Jeśli chodzi o lekarzy prowadzących indywidualną bądź grupową praktykę, są oni upoważnieni do zakupu w hurtowniach farmaceutycznych wyłącznie produktów leczniczych znajdujących się w zestawach przeciwwstrząsowych.
Dodatkowo art. 96 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo farmaceutyczne mówi, że każdy lekarz może kupić w aptece ogólnodostępnej wszystkie leki na podstawie zapotrzebowania. Może je doraźnie zastosować u pacjenta w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Nie może jednak tych leków sprzedawać.
- Mamy więc ustawowy zakaz sprzedaży produktów leczniczych przez lekarza. Złamaniem prawa byłoby żądanie od pacjenta ewentualnej zapłaty za udzielone świadczenie zdrowotne, zwrotu kosztu zakupu lub innej opłaty za zastosowaną u pacjenta szczepionkę - zaznaczała ówczesna prezes.
Prezes Gołdyn przypomniała również o tym, iż w Polsce za obrót lekami odpowiedzialna jest inspekcja farmaceutyczna. Jej kontroli podlegają apteki i szpitale: - Ustawowo GIF nie posiada uprawnień kontrolnych w odniesieniu do przychodni i gabinetów lekarskich.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych