Sejm: bezpłatne leki dla niewidomych ofiar wojny

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   24-09-2010, 13:22

Sejm: bezpłatne leki dla niewidomych ofiar wojny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prawo do bezpłatnych leków i środków ortopedycznych dla niewidomych, cywilnych ofiar działań wojennych wprowadza nowelizacja dwóch ustaw uchwalona w piątek (24 września) przez Sejm. Nowelizacja wprowadza też zmianę dotyczącą nocnej opieki medycznej.

W nowelizacji, nad którą debatowali posłowie, wprowadzono dwie zmiany: jedną dotyczącą niewidomych, cywilnych ofiar wojny i drugą – wszystkich ubezpieczonych. Zmiany dotyczą dwóch ustaw: o świadczeniu pieniężnym i świadczeniach, przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Nowelizacja wprowadza bezpłatny dostęp do leków, znajdujących się na liście leków podstawowych i uzupełniających, do środków medycznych i ortopedycznych dla cywilnych ofiar wojny – np. osób poszkodowanych w wyniku wybuchu niewypału.

Druga zmiana ma umożliwić wszystkim Polakom korzystanie z medycznej opieki świątecznej i nocnej w ośrodku innym niż ten, w którym zatrudniony jest lekarz rodzinny pacjenta. Dotyczy to przypadków nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Zmiana ta, jak argumentowało Ministerstwo Zdrowia, dotyczy tylko zmiany obsługi świadczeń i nie pociągnie za sobą dodatkowych kosztów.

Wojewódzki oddział funduszu będzie zawierał osobno umowę na ten rodzaj świadczeń. W założeniu rządu, który przedstawił ten projekt, ma on usprawnić organizację i poprawić jakość proponowanych świadczeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH